SME

Google prezradil tajomstvá o svojich serveroch

Google sa nikdy netajil tým, že používa servery vlastnej konštrukcie namiesto toho, aby siahol po riešeniach sériových výrobcov. Až do posiaľ však bolo tajomstvom, na čom svoje systémy prevádzkuje. Verejnosť mala prístup iba k prvotinám, ktoré sú vystaven

(Zdroj: CNET)

Google sa nikdy netajil tým, že používa servery vlastnej konštrukcie namiesto toho, aby siahol po riešeniach sériových výrobcov. Až doposiaľ však bolo tajomstvom, na čom svoje systémy prevádzkuje. Verejnosť mala prístup iba k prvotinám, ktoré sú vystavené v technologickom múzeu v Sillicon Valey.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na summite venovanom efektívnosti dátových centier sa však všetko zmenilo. Firma predstavila svoju platformu a ukázala svetu, ako dosiahnuť výrazné energetické úspory. Aj keď servery na prvý pohľad nevyzerajú nijako lákavo, prax ukázala, že obstoja v každej situácii. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti sa používa už 6. a 7. generácia serverov.

SkryťVypnúť reklamu

Každý z nich je vybavený dvoma procesormi s architektúrou x86, dvojicou pevných diskov a ôsmimi pamäťovými slotmi plne osadenými modulmi. Výrobcom dosiek je Gigabyte, procesory pochádzaju od Intelu i AMD. Samozrejme, doska je vyrábaná na zakázku.

Podnos namiesto skrineAk má byť prístup k chybovým komponentom bezproblémový, je dôležité aby boli všetky súčasti na dosah ruky. Montovať servery do škatúľ, ktoré sa plnia prachom a bránia efektívnemu chladeniu je vraj zbytočné. Lepšie poslúži podnos, na ktorom sú upevnené všetky komponenty tak, aby bola manipulácia s nimi čo najjednoduchšia. Objaví sa chyba RAMky, zlyhá pevný disk alebo zdroj? Stačí podnos vysunúť a vymeniť čo treba.

FOTO - CNETBatérie ako záloha napájaniaZáložné napájacie UPS sú vraj neefektívne a ani tie najdokonalejšie nedokážu pracovať s nižšou energetickou stratou, ako 5-8 percent. Ak sa však pre zálohovanie napájania použije obyčajný 12 voltový akumulátor, energetické straty dosahujú iba 0.1 percenta. Ak má firma tisíce serverov, potom je jasné, že úspora je obrovská.

SkryťVypnúť reklamu

Ani zdroje netreba podceňovaťMnohí výrobcovia kašlú na to, aká je efektívnosť napájacích zdrojov. Spotrebitelia neraz netušia, koľko percent energie odobratých zo siete poputuje priamo do počítača a koľko sa jej stratí pri premene 230 striedavých voltov na 5 a 12 voltov jednosmerných. Žiaľ, trh tlačí na čo najnižšiu cenu a tá sa odzrkadľuje v slabej efektívnosti. Google používa zdroje vlastnej konštrukcie. Nie sú síce najlacnejšie, v celkovom meradle však ušetria energiu.

V kontajneroch im je najlepšieMontovať dátové centrá do prepravných kontajnerov nie je žiadna novinka. Už dlhšiu dobu ponúka takéto riešenie firma Sun. Stačí pripojiť napájanie a dátové centrum beží aj tam, kde sa prehnal hurikán. Google svoje servery montuje do kontajnerov po skupinách 1160 servermi, pričom príkon takéhoto dátového centra je 250 kW.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simulácia rozloženia hmoty v kubickej časti vesmíru. Modré štruktúry vlákien predstavujú hmotu (predovšetkým tmavú hmotu) a prázdne oblasti medzi nimi predstavujú vesmírne prázdnoty.

Kontroverzná hypotéza môže vysvetliť Hubblovo napätie.


Najjužnejšie položená sopka na Rossovom ostrove pri pobreží Antarktídy. Na Antarktíde spí stovka sopiek pod ľadovcom, ktorý sa postupne topí.

Klimatická zmena môže poháňať erupcie.


1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Poloha 3I/Atlas.

(Ne)vedecký newslettre Tomáša Prokopčáka.


SkryťZatvoriť reklamu