Bratislava 30. marca (TASR) - Vyplýva to z výsledkov štúdie Internet a Slovensko, ktorú agentúra TNS SK realizovala vo februári tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1066 respondentov.
Z výsledkov prieskumu tiež vyplynulo, že desatina (9,9%) populácie využíva internet menej často ako raz za mesiac a tretina (34,6%) sa vyjadrila, že zatiaľ nemá skúsenosti s internetom. Internet aktívne využívajú skôr ľudia vo veku 1539 rokov a respondenti s vyšším vzdelaním (stredoškolské s maturitou a vysokoškolské). Naopak, medzi staršími ľuďmi (50 rokov a viac) a respondentmi s nižším vzdelaním je viac takých, ktorí internet ešte nikdy nevyužili.
Z tých respondentov, ktorí internet využívajú aktívne, ho dve tretiny ľudí najčastejšie využívajú doma (64,7%). Práca je najčastejším miestom využívania internetu pre štvrtinu (24,5%) Slovákov. Na všetkých ostatných miestach, ako napríklad v škole, u priateľov a známych, v internetovej kaviarni, na internáte alebo v knižnici, ho najčastejšie využíva desatina opýtaných.
Obyvatelia Slovenska využívajú internet najčastejšie na vyhľadávanie a získavanie informácií na súkromné účely (76,4%) a na súkromnú komunikáciu prostredníctvom emailov (75,7%). Približne polovici ľudí slúži internet aj na vyhľadávanie a získavanie informácií na pracovné účely (55,8%) a na pracovnú emailovú komunikáciu (48,1%). Necelá polovica opýtaných (44,4%) využíva internet na zábavu, hobby a hranie sa online hier (44,4%).
Dve pätiny na internete chatujú, zapájajú sa do diskusií, blogov či komunitných portálov (41,6%), prípadne si prezerajú a čítajú online spravodajstvo (40,2%). Ako ďalšie účely využívania internetu uvádzali respondenti aj získavanie informácií z internetových stránok štátnych a verejných organizácií a inštitúcií, sťahovanie hudobných nahrávok, instant messaging, telefonovanie prostredníctvom internetu a internet banking.
TASR o tom dnes informovala Vladimíra Jakubéczyová, PR Manager TNS SK.