SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Nokia 6600 slide - solídny telefón s čarom jednoduchej elegancie

Nokia 6600 slide nemá všetky dostupné funkcie, špičkový fotoaparát alebo operačný systém. Nemá dokonca ani jedno bočné tlačidlo. Čo však má je štýl a elegancia, ktoré vyžaruje vďaka čistému dizajnu. Jasne sa snaží o zachovanie jednoduchosti a radosti z po

užívania.

Solídny kúsok z kvalitného materiálu

Vzhľadom k malým rozmerom prekvapí Nokia 6600 slide pri prvom kontakte svojou väčšou hmotnosťou. Tú má na vine zadný kovový kryt batérie. Avšak práve vďaka tomu sa telefón príjemne drží v ruke, pôsobí solídne a pevne. Nejde iba o zdanie. 6600 slide jednoznačne patrí ku precízne zostrojeným telefón z kvalitných materiáloch, čo sa nedá povedať ani o niektorých Nokiách najvyššej triedy.

Príjemné vysúvanie

Slide z názvu telefónu sa Nokii vydaril dokonale. Vysúvací mechanizmus pri otváraní či zatváraní telefónu dokončuje prácu za vás. Pohyb je plynulý, príjemný a nevyžaduje si prílišnú silu. Na druhej strane sa slider samovoľne neotvorí pri vyberaní z vrecka, ako to robili niektoré staršie modely. V otvorenom stave nenájdete na zadnej strane žiadne šruby, ktoré by narúšali dobrý dizajnový dojem.

Skromne jednoduchá, elegantne moderná

Na bočných stranách telefónu by ste márne hľadali akékoľvek tlačidlo. Hlasitosť hovoru alebo hudby sa ovláda pomocou stredového navigačného klávesu pod displejom.

Ľavá a spodná strana neobsahujú nič. Tenký konektor na nabíjanie je umiestnený vo vrchnej časti pravej strany mobilu. Stred vrchnej časti telefónu patrí tlačidlu na uvoľnenie zadného čierneho kovového krytu (ostatné časti telefónu sú vyrobené z plastu). Vedľa neho sa nachádza konektor pre pripojenie príslušenstva s napevno prichytenou zasúvateľnou kytkou. Mobil si môžete v hornej časti zavesiť na šnúrku, stačí dať dole kryt a pripevniť ju.

Čierny lesk a žiarivá modrá

Tmavá čierna farba dominuje telefónu. Efektne ju dopĺňa skromnejšie použitá výrazná neónovo-modrá. Tenkú časť po bokoch a spodok mobilu tvorí tmavý matný plast. Zadná strana sa leskne čiernym kovom, predná zas tvrdeným lesklým plastom. Predok tvorí jeden celistvý vysúvateľný blok s ovládacími tlačidlami, reproduktorom, kamerou pre videohovory a displejom pod plastom. Časť s displejom nie je nijako oddelená ani zapustená nižšie, je preto náchylnejšia na poškriabanie.

Zbytočne zdĺhavé zamykanie klávesnice

Ak vysuniete telefón, klávesnica sa automaticky odomkne. Ak ho však na základnej obrazovka zasuniete späť, neuzamkne sa automaticky. Musíte stlačiť stredové tlačidlo a klávesy sa až potom zablokujú, čo je len zdržiavanie času. Ak ste kdekoľvek v menu alebo práve fotíte, môžete telefón otvárať a zatvárať koľko chcete bez efektu. Možnosť nastaviť si zrušenie aktuálnej činnosti zasunutím telefónu by potešila. V nastaveniach hovoru nájdete aspoň možnosť aktivácie prijatia a zrušenia hovoru vysunutím resp. zasunutím.

Staré známe užívateľské prostredie

Užívateľské prostredie je používateľom Nokie už dobre známe. Menu je možné zobraziť ako zoznam, ikony, ikony s názvami alebo záložky s ikonami. Jednotlivé položky môžete organizovať a premiestňovať podľa vlastnej chuti. K personalizácii telefónu poslúžia aj 4 základné témy, z ktorých sa k farebným odtieňom telefónu najlepšie hodí čierna. Ďalšie témy je možné stiahnuť napríklad zo stránky Nokie. Veľkým plusom je aktívna základná obrazovka, ktorá sa dá taktiež upravovať a poskytuje rýchly prístup k obľúbeným funkciám, hudbe, kalendáru alebo čomukoľvek, čo si vyberiete.

Niečo EXTRA - stačí 2x poklepať

Zaujímavou a celkom atraktívnou funkciou pre pozorujúce publikum je funkcia Senzor, ktorú nezabudnite najprv zapnúť v nastaveniach. Telefón stačí dvakrát rýchlo poklepať po displeji alebo jeho zadnej strane. Na tom sa vzápätí objaví dátum a čas veľkými číslicami. Funguje to pri zamknutej i odomknutej klávesnici, telefón však musí byť zasunutý. Poklepať po displeji sa nebojte trocha silnejšie. Zobrazenie času sprevádza jemná dvojitá vibrácia, ktorú je možné vypnúť. Dvojitým poklepaním sa dá stlmiť zvonenie prichádzajúceho hovoru, zopakovanie tohto úkonu hovor celkom zruší.

K zaostreniu je treba štipka trpezlivosti

Automatické zaostrovanie 3,2 Mpx fotoaparátu funguje tak, že stlačíte stredové tlačidlo a podržíte ho kým telefón nezaostrí. V prípade, že sa mu to podarí, objaví sa na displeji zelený obdĺžnik. Stredové tlačidlo stačí potom jednoducho pustiť a snímka je na svete. V tme príde vhod diódový blesk.

Fotky je možné ukladať na pamäťovú kartu, ktorá sa však nachádza pod batériou a nedostane sa k nej bez vypnutia telefónu. Ešte jedna vec k foteniu. Je to otravné, no pri každom spustení fotoaparátu si v nastaveniach musíte vždy znova zvoliť landscape mód, aby sa fotografie ukladali na šírku, ako sme zvyknutí. Inak ich budete musieť v PC všetky otáčať. Hviezdička na klávesnici je skratkou pre prezeranie fotiek full-screen na celom displeji.

ZÁVER

Nokia 6600 slide je jedným z najlepších vysúvacích telefónov bez operačného systému od fínskeho výrobcu. Výborne sa drží v ruke a človek z nej má solídny pocit. Ten silnie aj vďaka kvalitným materiálom, oblým krivkám a jednoducho podarenému dizajnu. Originálnym a zároveň praktickým spôsobom využíva zabudovaný akcelerometer. Neponúka síce funkcie ako Wi-Fi, HSDPA alebo GPS, výbavou sa radí skôr k strednej triede, no ak si zvyknete na drobnosti v ovládaní, budete si po nej každý deň s radosťou vyklepkávať.

Nokia 6600 slide
Plusy
 • elegantný čierny oblý dizajn
 • kompaktnosť
 • senzor reagujúci na poklepanie
 • kvalitné materiály
 • aplikácie a hry v telefóne
 • slušná výdrž batérie
Mínusy
 • uzamykanie kláves
 • pamäťová karta pod batériou
 • vyššia hmotnosť
 • ovládanie fotoaparátu

Nokia 6600 slide – technické parametre

 • Hmotnosť: 110 g
 • Rozmery: 90 x 45 x 14 mm
 • Užívateľské prostredie: S40, 5. edícia
 • Displej: 2,2-palcový TFT, 240 x 320 bodov, 16 miliónov farieb
 • Fotoaparát: 3,2 Mpx, autofokus, diódový blesk, VGA video pri 15 fps
 • Pamäť: 18 MB interná + slot pre MicroSD kartu (do 4 GB)
 • Konektivita: Bluetooth 2.0 s A2DP, microUSB 2.0
 • Dátové prenosy: 3G do 384 kbps, EDGE, GPRS
 • Wi-Fi: nie
 • GPS: nie
 • Akcelerometer: áno, reaguje na dvojité poklepanie po telefóne
 • Batéria: Li-Ion 1000 mAh
 • Ostatné: FM rádio s RDS, sekundárna kamera pre videohovory, hlasové poznámky, Nokia mapy (GPS je možné pripojiť cez Bluetooth), audio a video prehrávač
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 16 h

Vedec a filozof sa rozprávajú o viacúrovňovej povahe reality.


a 1 ďalší 23. sep
Vizualizácia: Sonda Dart vrazí do mesiaca planétky Didymos, ktorá patrí medzi potenciálne nebezpečné pre Zem.

Sonda Dart zanikne.


23. sep

Nová epizóda Vedeckého podcastu SAV aj o arabskej literatúre.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu