12. - 18. 3. 2009
Hubblov kozmický ďalekohľad zachytil 24. februára planétu Saturn spolu s jej štyrmi mesiacmi. Na snímke NASA, ESA a the Hubble Heritage Team, STScI/AURA sú zľava na kotúčiku planéty nad prstencami svetlé ľadové mesiace Enceladus a Dione, tmavé sú vždy vpravo ich tiene, hore je veľký oranžový mesiac Titan a vpravo na okraji nad prstencami opäť biely Mimas (zväčšená snímka na veda.sme.sk.)
Zdroj: ESA
Západoantarktický ľadový štít je nestabilný (na snímke NASA ľadovec Beardmore). Aj malé zvýšenie priemernej teploty môže viesť k jeho kolapsu. Podľa počítačových modelov Davida Pollarda z Pennsylvánskej štátnej univerzity a Roberta DeContoa z Massachusettskej univerzity (obe USA) a analýz sedimentov Tima Naisha z Viktóriinej univerzity vo Wellingtone (Nový Zéland) s kolegami sa to v posledných miliónoch rokov stalo viackrát a prechod trval iba tisícročia. Oceánske vody vždy výrazne stúpli. Podieľal sa na tom cyklus zmien sklonu rotačnej osi Zeme.
Zdroj: Nature
Čistú bielkovinu BSP, kľúčovú pre dozrievanie spermií (na snímke University of Montreal), vyklonoval a vyrobil tím Puttaswamya Manjunatha z Montrealskej univerzity (Kanada). Dôležité pre liečbu mužskej neplodnosti a antikoncepciu.
Zdroj: Molecular Human Reproduction
Na väčšine rozlohy Zeme sa v posledných desaťročiach (po roku 1973) znížila priezračnosť oblohy. Doložil to Kaicun Wang z Marylandskej univerzity (USA) s kolegami. Pravdepodobnou príčinou je rast obsahu sadzí a iných jemných čiastočiek, tvoriacich aerosóly, ktoré znečisťujú ovzdušie. Výnimkou je Európa.
Zdroj:Science