BRATISLAVA. Keď írsky spisovateľ Bram Stoker napísal svoju knihu o Drakulovi, predstavoval si ho ako polo-človeka a polo-netopiera.
Keď vedci objavili krvilačné chúťky istých druhov netopierov, hovorilo sa, že upíri predsa len jestvujú, len nespávajú v rakvách, nežijú v rozpadávajúcich sa rumunských hradoch a nenaháňajú mladé panny v priehľadnom negližé. Skôr ohrozujú dobytok, no ten si pravdepodobne nevšimne, že ho vôbec nejaký dotieravý cicavec pohrýzol.
Rybka Drakula
Teraz však vedci našli rybu, ktorá svojimi „zubami“ rovnako pripomína obrázky plné upírov. Britskí vedci totiž v barmskej rieke našli drobnú, ani nie dvojcentimetrovú rybku, ktorú nazvali Danionella dracula. Jej zvláštnosťou nie sú len dva tesáky - oveľa čudnejšie však je, že tieto výstupky vôbec nie sú zubami. Sú to kosti.
Vedci teraz predpokladajú, že ryba evolučným vývojom prišla o zuby. Namiesto nich sa jej však vyvinuli kosti, ktoré ako „zuby“ na prvý pohľad vyzerajú. „Keď som sa na túto rybku pozrel pod mikroskopom, pomyslel som si - bože, čo to je? Veď toto nie sú zuby,“ povedal pre BBC Ralf Britz z Londýnskeho prírodovedno-historického múzea.
„Keď som potom skúmal ďalšie detaily, zistili som, že toto jednoznačne zuby nie sú.“
Priskoro sa rozmnožuje
Vďaka výsledkom následnej analýzy DNA si vedci myslia, že rybka o svoje zuby prišla už pred 50 miliónmi rokmi. Okrem upírskych kostičiek sa však vyznačuje ešte jednou zvláštnosťou.
Veľmi rýchlo sexuálne dospieva. Dokonca oveľa rýchlejšie, ako sa vyvíja zvyšok jej tela. Pravdepodobne za to tiež môže evolúcia, jedince, ktoré sa dokázali rozmnožovať skôr, boli jednoducho reprodukčne úspešnejšie.