BRATISLAVA. „Pre extrémistické skupiny je internet čoraz dôležitejším nástrojom na nábor útočníkov a podnecovanie násilia,“ píše sa v správe austrálskeho Inštitútu pre strategické opatrenia a singapurskej Vysokej školy medzinárodných štúdií S. Rajaratnama, ktorú vydali minulý týždeň.
Ukazuje, akým významným prostriedkom sa stal v posledných rokoch internet pri plánovaní teroristických útokov.
Videá, obrázky a vyhlásenia Al-Káidy a miestnej militantnej skupiny Džamá Islamíja (Moslimské bratstvo) - z webu sa stalo kompletné mediálne prostredie, na ktorom extrémististov medzi sebou nielen šíria informácie, ale aj komunikujú.
Extrémistických webstránok v indonézštine a malajzčine bolo 15 v roku 2007, ale už 117 v roku 2008. Počet stránok sympatizantov stúpol z 10 na 16 a blogov a sociálnych sietí z nuly na 82.
Stala sa z nich mediálna sieť so všetkým, čo k tomu patrí.
Smrtonosné sociálne siete
Jeden z prvých manuálov pre začínajúcich islamských teroristov sa objavil na dnes už neexistujúcom fóre Jihad al-Firdaus v auguste 2007. Vo fóre bola sekcia venovaná elektronickému džihádu, vrátane niekoľkých príručiek na hackovanie. V roku 2008 už sa na fóre Al-Tawbah objavil prepracovaný návod na zostrojenie bomby aj s inštruktážnym videom; toto fórum je registrované v Shah Alame, Selangore a Malajzii.
Podľa správy však tieto fóra neslúžili na plánovanie útokov, detaily sa zrejme dohadovali emailom či súkromnými správami.
Extrémisti používali na šírenie svojho posolstva širokú škálu technológií. „Za nárastom v roku 2008 boli spolovice blogy a kontá v sociálnych sieťach,“ uvádza správa.
Vlastné online médiá
Militantné skupiny sa stali mediálne a internetovo veľmi gramotnými. Extrémistická skupina Rada šury mudžahedínov (Mujahidin Syura Council), ktorá za svoje pôsobisko označuje južné Thajsko, si v júli 2008 zvolila za svoj oficiálny mediálny kanál blog na Googli.
Blog Khattab Media Publication, písaný prevažne v malajzčine, využili extrémisti na oznámenie a odštartovanie novej vojenskej kampane s krycím menom Operation Tawbah (operácia Pokánie).
Iná skupina, Hizbut Tahrir Indonesia, pomerne často publikuje kvalitné videozáznamy svojich aktivít a nahráva ich na YouTube. Mnohé z týchto videí poukazuje na nedostatky a pochybenia indonézskej vlády a na ich základe formuluje potrebu zvrhnúť režim, nahradiť ho islamským kalifátom a nastoliť zákon šaría, píše sa v správe.
„Extrémistické skupiny bez prístupu k médiám hlavného prúdu kladú veľký dôraz na svoju on-line prezentáciu, ktorá im pomáha dvíhať reputáciu a verbovať ľudí aj cez internet,“ uvádza správa.
Nikto ich nerieši
Čo okrem zvýšenej penetrácie internetu v ázijských krajinách podporilo tento nárast? Nečinnosť politikov, tvrdí správa.
„Niektoré vlády nechcú tvrdo zakročiť proti islamským skupinám, aby nevyzerali antiislamisticky, iné nechcú vyzerať protidemokraticky zásahom do slobody slova na internete,“ píše sa v správe.
„Problém radikalizácie internetu však prechádza naprieč hranicami týchto krajín a bude si vyžadovať spoločný koordinovaný postup.“⋌(reuters, trn)
Autor: trn