SME

Vďaka rezervácii vyhrali Papuánci aj stromové kengury

Jedinečný projekt rezervácie veľkej ako Singapur sa podaril. Miestne kmene po 12 rokoch súhlasili s ochranou vlastného územia. Výmenou za vzdelanie.

Mladá stromokengura Matschieho (Dendrolagus matschiei) v tropickom dažďovom pralese novovyhláseného veľkoplošného chráneného územia YUS na severovýchode Papuy-Novej Guiney, prvého v krajine, založeného na základe spolupráce medzinárodných ochranárskych aMladá stromokengura Matschieho (Dendrolagus matschiei) v tropickom dažďovom pralese novovyhláseného veľkoplošného chráneného územia YUS na severovýchode Papuy-Novej Guiney, prvého v krajine, založeného na základe spolupráce medzinárodných ochranárskych a (Zdroj: Russell A. Mittermeier/CI)

Klany a kmene z Papuy-Novej Guiney, oblasti s jednými z biologicky najrozmanitejších ekosystémov sveta, vyčlenili územie pre prvú národnú chránenú prírodnú oblasť, väčšiu ako Singapur. Okrem zachovania tropického dažďového pralesa má byť hlavným útočiskom ohrozených stromových kengúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Papua-Nová Guinea zaberá približne východnú polovicu ostrova Nová Guinea (a priľahlé súostrovia a menšie ostrovy), západná patrí Indonézii pod názvom Irian Jaya. Papuánska vláda sa teraz dohodla s miestnymi kmeňovými komunitami na zriadení prvej veľkoplošnej prírodnej rezervácie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Pri rozlohe 76-tisíc hektárov (760 kilometrov štvorcových) bude siahať od pobrežných koralových útesov na severovýchode Papuy-Novej Guiney po západnú časť vnútrozemských Saruwagedských hôr, ktorých vrcholy dosahujú nadmorskú výšku štyri tisíce metrov. Zakladatelia ju pomenovali YUS, čo je skratka prvých písmen názvov riek Yopno, Uruwa a Som, ktoré pretekajú tamojším poloostrovom Huon.

stromove_kengury2.jpg

Letecký pohľad na tropický dažďový prales pokrývajúci horské vrcholy v YUS.

Foto: Tim Laman

stromove_kengury3.jpg

To isté z iného miesta.

Foto: Russell A. Mittermeier/CI

Stromokengura z Červeného zoznamu

Je to výsledok úsilia jednak miestnych ľudí a úradov, jednak ochranárov zo zoo Woodland Park v Seattle (USA) a medzinárodnej organizácie Conservation International. V súvislosti s výskumom a ochranou stromových kengúr, ale aj celkove, tu treba spomenúť predovšetkým Lisu Dabekovú zo spomenutej zoo.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne ide o druh stromokengura Matschieho (Dendrolagus matschiei), pomenovaný po nemeckom biológovi Paulovi Matschieovi. Tieto tvory hlavou pripomínajú medvedíka, avšak majú dlhý huňatý chvost a typický vak vačkovca, ktorý mláďa opúšťa po vyše roku.

Dlhé bývajú do 80-centimetrov a s hmotnosťou do 11 kilogramov (samice asi o štvrtinu menej), Obývajú horské dažďové pralesy do výšky 3300-metrov nad morom. V prírode zväčša žijú osamelo, alebo ako malé skupiny, najmä rodinné - matka, mláďa a otec.

Väčšinu dňa trávia vysoko na stromoch, na zem schádzajú len príležitostne za lákavou potravou. Sú to bylinožravce. Ako pre všetky kengury, aj pre ne platí, že sú skvelí skokani - doskočia až 9-metrov. V zajatí sa dožívajú až 20-rokov, v prírode asi o tretinu menej.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná únia pre ochranu prírody (International Union for the Conservation of Nature, IUCN) vyhlásila stromokenguru Matschieho za ohrozený druh a zaradila do Červeného zoznamu. Kľúčom k záchrane tohto tvora je zachovanie jeho domovského pralesa.

stromove_kengury4.jpg

Dospelá stromokengura Matschieho vysoko na strome.

Foto: Bruce Beehler/CI

stromove_kengury5.jpg

Sedíme si na konári a je nám dobre... - dve stromokengury Matschieho vo svojom prírodnom prostredí.

Foto: Tim Laman

Ochranári a domorodci

Prales na poloostrove Huon takým či onakým spôsobom živí približne desaťtisíc ľudí. Lisa Dabeková s kolegami presvedčila v spolupráci s úradmi náčelníkov a obyvateľov vyše 35 tamojších dedín, aby sa spojili pri ochrane prírody svojej domoviny. Trvalo to síce viac ako 12 rokov, ale napokon dosiahla úspech.

SkryťVypnúť reklamu

(Lisa Dabeková sa počas vyše desaťročia terénnej práce na severovýchode Papuy-Novej Guiney stala najväčšou svetovou odborníčkou na ekológiu stromokengúr.)

Pôda zostáva vo vlastníctve miestnych domorodcov, no tí sa formálne zaviazali zakázať na chránenom území všetok lov, drevárstvo a ťažbu nerastných surovín. Prospešné je to aj - a zďaleka nie v poslednom rade - pre snahy obmedziť postup globálneho otepľovania: do ovzdušia sa nedostane 13 miliónov ton uhlíka.

Lisa Dabeková s kolegami rozsiahle uplatnila najrozumnejšiu a aj všeobecne najspravodlivejšiu vyjednávaciu taktiku s domorodcami. Výmenou za vyčlenenie časti pôdy dedinských vlastníkov pre chránené územie ponúkla miestnym komunitám záruku lepšieho prístupu ku vzdelávaniu a skvalitnenia zdravotníckej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jej tím tiež pomôže formalizovať a vybudovať komunitnú organizáciu, ktorá bude jednak spravovať YUS, jednak zabezpečovať rozvoj trvale udržateľných spôsobov obživy pre dedinčanov. Mnohí miestni si ale uvedomujú potrebu zachovať prírodu aj bez takýchto stimulov, ibaže neraz v podmienkach krutej chudoby nemajú na výber.

stromove_kengury6.jpg

Dedina (dole v popredí) a tropický dažďový prales blízko YUS.

Foto: Toby Ross

stromove_kengury7.jpg

Dedina Yawan s vysokým vodopádom, ktorý jej dodáva čistú vodu z tropického dažďového pralesa v YUS.

Foto: Bruce Beehler/CI

stromove_kengury8.jpg

Lisa Dabeková zo zoo Wodland Park v Seattle vedie Tree Kangaroo Conservation Program (Program na ovhranu stromokengúr). Rozhodujúcou mierou sa zaslúžila o vyhlásenie YUS.

Foto: Mark Christmas/National Geographic

SkryťVypnúť reklamu

Konať lokálne, myslieť globálne

„Vytvorenie tohto chráneného územia je veľký krok vpred ako pre Papuu-Novú Guineu, tak pre celosvetové ochranárstvo," povedala Lisa Dabeková. „Neuskutočnili sme tu iba akt zachovania životného prostredia - je to fungujúci trvale udržateľný model ochranárstva založeného na spolupráci miestnych komunít."

stromove_kengury9.jpg

stromove_kengury10.jpg

Dvakrát domorodci z oblasti YUS.

Foto: Bruce Beehler/CI (hore), Jeff Becker (dole)

stromove_kengury11.jpg

...a zblízka úsmevy ich detí - práve pre lepšiu budúcnosť týchto malých Papuáncov v podobe kvalitnejšieho vzdelania a zdravotníckej starostlivosti pristúpili miestni majitelia pôdy na zriadenie YUS. No domorodci si zväčša aj tak dobre uvedomujú potrebu zachovať prírodu. V niektorých oblastiach Papuy-Novej Guiney, najmä na priľahlých menších ostrovoch, sa dokonca neváhali vzbúriť, ak drevárske či ťažiarske firmy poškodili životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Foto: Jeff Backer

YUS v provincii Morobe má navyše poslúžiť ako vzor pre založenie podobných chránených území inde na Papui-Novej Guinei. Toto úsilie podporila v rámci pomoci novým chráneným oblastiam na celej planéte, Iniciatívy LifeWeb, grantom aj nemecká vláda.

(Severná polovica Papuy-Novej Guiney bola od roku 1884 do 1. svetovej vojny kolóniou Nemecka. Južná patrila Veľkej Británii, od roku 1904 ju spravovala Austrália. Po 1. svetovej vojne bola celá austrálskym mandátnym územím až do vyhlásenia nezávislosti v roku 1975.)

stromove_kengury12.jpg

Hmlistý opar nad zalesnenými vŕškami v YUS.

Foto: Russell A. Mittermeier/CI

Zoo Woodland Park, Conservation International a National Geographic Society pômôžu aj s dlhodobým financovaním YUS. V apríli sa má v dedine Teptep za účasti všetkých hlavných zahraničných i domácich aktérov konať veľká slávnosť pri príležitosti založenia YUS.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný zdroj: Komuniké Conservation International z 3. marca 2009.


(Pre korektnosť: Autor v minulosti spolupracoval ako prekladateľ s českou mutáciou National Geographic. Už niekoľko rokov ale iba odoberá anglickú mutáciu.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


2
O otvorení vlastnej kaviarne snívala už v Londýne.

V Bratislave si otvorila kaviareň Múza v šálke.


3
Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania.

Pápež sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol ako poľnú nemocnicu.


5
Kia K4 Hatch

Vyrábať sa bude v Mexiku.


12

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 005
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 162
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 883
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 525
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 318
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 803
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 097
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 617
SkryťZatvoriť reklamu