26. 2. - 4. 3. 2009
Prvú dvojicu supermasívnych čiernych dier (na umeleckej vízii P. Marenfelda, NOAO) doložili Todd Boroson a Tod Lauer z Národného observatória pre optickú astronómiu v arizonskom Tucsone (USA) v jadre aktívnej galaxie-kvazaru, ktorá sa nám premieta do súhvezdia Hlava hada. Jedna má 13-miliónov hmotností Slnka, druhá až 900-miliónov hmotností Slnka. Delia ich tri bilióny kilometrov, pričom spoločné ťažisko obiehajú raz za sto rokov.
(zdroj: Nature)
Najvyššie položené mikrobiálne ekosystémy (snímka S. Schmidt/University of Colorado) objavil tím Stevea Schmidta z Coloradskej univerzity v Boulderi (USA) pri okraji krátera šesťtisícmetrovej sopky Socompa v Andách na hraniciach Argentíny a Čile. Mikróby tam prežívajú v riedkom ovzduší, bombardované slnečným ultrafialovým žiarením a pri nízkej teplote vďaka vodnej pare, oxidu uhličitému a metánu, ktoré unikajú z malých prieduchov blízko vrcholu Socompy.
(zdroj: Applied and Environmental Microbiology)
Infekciu vírusom SIV, ktorý je blízkym príbuzným ľudského vírusu HIV spôsobujúceho chorobu AIDS, dokáže potlačiť bežne používaný protimikrobiálny prostriedok glycerol monolaurát (GML). Zistil to Ashley Haase z Minnesotskej univerzity v Minneapolise (USA) s kolegami pokusmi na samiciach opíc.
(zdroj: Nature)
Sírovodík môže fungovať ako viagra. Tím Giuseppeho Cirinoa z Neapolskej univerzity (Taliansko) zistil, že podporuje erekciu uvoľňovaním hladkého svalstva erektilného tkaniva penisu. Sírovodík, „vajcový plyn“, je však vo väčších dávkach smrteľne jedovatý.
(zdroj: PNAS)
Molekulové signály spôsobujúce starnutie a odumieranie listov rastlín určila Jin Hee Kimová z Pohangskej univerzity (Južná Kórea). Mutácie niekoľkých génov ho však dosť spomaľujú (na snímke Science je vľavo bežná, vpravo mutantná arábkovka).
(zdroj:Science)