BRATISLAVA. Gén ATOH1 reguluje posledný krok špecializácie epitelových buniek čreva. Ľudia trpiaci rakovinou hrubého čreva ho mávajú „vypnutý".
Dospelý človek sa skladá asi z desiatich biliónov buniek. Takmer všetky sú špecializované na cca dvesto typov - ako bunky pokožky, pečeňové či nervové.
Rakovinové bunky sú oproti tomu nešpecializované. Rakovina narušuje genetickú kontrolu. Z toho vznikla hypotéza, že premene bunky na rakovinovú bránia konečné kroky jej špecializácie.
Teraz sa hypotézu podarilo potvrdiť na drozofilách, myšiach a bunkách ľudskej rakoviny hrubého čreva.
„Vypnutie" génu ATOH1 a jeho mušieho či myšieho ekvivalentu viedlo k rakovine.
Hlavné kontrolné gény bunkovej špecializácie mušiek potláčajú tvorbu tumorov. Strata ekvivalentu ATOH1 spôsobuje myšiam rakovinu hrubého čreva. ATOH1 a jeho ekvivalenty vedci opäť „zapli" jednoduchou chemickou látkou. Bunky v kultúre buniek ľudskej rakoviny hrubého čreva prestali rásť a spáchali „samovraždu".
To je mimoriadne nádejné z hľadiska vývoja nových liekov, hoci od výsledkov v skúmavke ku klinickej liečbe môže byť ešte zložitá cesta.
Vo dvoch článkoch v PLoS Biology to oznámil tím Woutera Bossuyta z VIB - Flámskeho inštitútu pre biotechnológiu a Katolíckej univerzity v Leuvene.