Vedci z americkej Brownovej univerzity tvrdia, že voda na Marse tiekla ešte pred 1,25 milióna rokmi. Na Zemi vtedy žil človek vzpriamený.
BRATISLAVA. Hon na vodu. Taká je súčasná situácia okolo Marsu. Vedecké tímy sa predháňajú v informovaní verejnosti o nových a ešte novších nálezoch vody na tejto azda vysušenej planéte.
Voda totiž predstavuje nutnú podmienku na vznik života v podobe, v akej ho vo vesmíre – samozrejme, s výnimkou Zeme – predpokladáme.
A objav tečúcej vody na takom blízkom vesmírnom telese by vedeckému tímu zabezpečilo slávu a asi i peniaze do budúcnosti.
Že na Marse voda dokonca aj v súčasnosti jestvuje, dokázali viaceré nálezy. Niektoré má na konte napríklad sonda Phoenix, išlo však o ľad a oblasti pólov, pričom sa predpokladalo, že ak na Marse niekedy bola tečúca voda, bolo to dávno. „Mysleli sme si, že ,vek vody' bol na Marse pred tromi miliardami rokov,“ povedal podľa Scientific American Samuel Schon z Brownovej univerzity. „Ľad na Marse väčšinou sublimuje, tento sa však roztopil.“
Voda je. Aj tečie?
Práve vedecký tím z Brownovej univerzity s pomocou údajov zo sondy Mars Reconaissance Orbiter však v novom čísle časopisu Geology zverejnil objav, ktorý hovorí, že voda na Marse tiekla aj pred 1,25 milióna rokmi. Teda relatívne nedávno. Na Zemi sa vtedy prechádzali predchodcovia dnešného človeka, druh homo erectus – človek vzpriamený.
Nový objav tak zároveň naznačuje, že tečúca voda by na tejto červenej planéte mohla byť aj v súčasnosti. Lov životodarnej kvapaliny preto pokračuje s novou silou. Pritom len nedávno vedci zverejnili objav kvapalnej vody na nohe sondy Phoenix. Nebolo však jasné, či sa ľad náhodou neroztopil pri jej pristávaní.
Problém s datovaním
O relatívne „mladej“ tečúcej vode odborníci hovoria asi v kilometrovej oblasti posiatej priesmykmi a kanálmi Promthei Terra, južne od marsovského rovníka. K časovému údaju ich viedlo datovanie založené na počte kráterov a pravidelnosti, s akou cudzie telesá na povrch planéty dopadajú. Takéto datovanie však môže byť dosť nepresné napriek tomu, že vedci ho porovnávali s vekom kráterov v ďalších oblastiach Marsu.
„Určiť vek týchto kanálov bol problém,“ priznal Michael Mayer z NASA, vedúci tímu vedcov z programu Mars Exploration. „Ale vďaka tomu, že datovaný bol aj vedľajší kráter, môžeme povedať, že novoobjavená aktivita vody je prakticky súčasná.“
Za posledných desať rokov vedci našli viacero dôkazov, ktoré naznačujú väčšiu prítomnosť vody na Marse. Nie sú to len známe kanály, ale napríklad aj oblasti, ktoré vyzerajú ako zvyšky jazier.