19. - 25. 2. 2009
Za chýbajúce planétky v niektorých aktuálne už gravitačne stabilných „medzerách" pásu planétok medzi Marsom a Jupiterom môžu podľa Davida Mintona a Renua Malhotraa z Arizonskej univerzity v Tucsone (USA) migrácie Jupitera a Saturna z prvotných obežných dráh na terajšie pred štyrmi miliardami rokov (umelecká vízia D. Mintona a R. Malhotraa znázorňuje pás planétok, vpravo za Slnkom je Jupiter). Tieto obrie planéty dodnes gravitačne vypudzujú planétky z iných medzier pásu - medzery sa všeobecne nazývajú Kirkwoodove.
Zdroj: Nature
Obrovské lesné požiare v Indonézii, najmä na Borneu a Sumatre, spôsobujú výrazné celosvetové zhoršenie kvality vzduchu (na snímke Michaela Bradyho/Canadian Forest Service je požiar rašeliniskového lesa na ostrove Pedang v sumatrianskej provincii Riau). Podľa tímu Roberta Fielda z Torontskej univerzity (Kanada) nevyplývajú len z častejšieho výskytu sucha, dôsledku globálneho otepľovania, ale aj zo zmien využívania krajiny a pôdy a prudkého zahusťovania miestnej ľudskej populácie.
Zdroj: Nature Geoscience
Genetickou úpravou kvasiniek Saccharomyces cerevisiae dosiahol tím Eckharda Bolesa z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom, že pomocou bakteriálneho enzýmu fermentujú xylózu a arabinózu, nevyužívané odpadové cukry pri výrobe etanolu z celulózy, na etanol.
Zdroj: Goethe-Universität Frankfurt
Hlísty Caenorhabditis elegans vystavené vysokému obsahu oxidu uhličitého, ako pri ľudských pľúcnych chorobách, sa horšie pohybujú a pomalšie vyvíjajú, ale žijú dlhšie. Zistil to tím Yosefa Grünbauma z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme (Izrael).
Zdroj: PNAS
Odolnejšie odrody pšenice pomôže šľachtiteľom vyvinúť práca tímov Simona Krattingera z Zürišskej univerzity (Švajčiarsko) a Daolina Fua zo Šantungskej poľnohospodárskej univerzity (Čína), ktoré preskúmali a naklonovali gény Lr34 a Yr36, chrániace pšenicu pred plesňou a hrdzou.
Zdroj: Science