V Pakistane sa našli vlákna hodvábu. Sú staršie ako všetky dosiaľ známe - okrem Číny.
BRATISLAVA. Objav hodvábu pochádza z údolia rieky Indus. V 3. tisícročí pred n. l. tam kvitla harappská kultúra, jedno z ohnísk civilizácie. Konkrétne v „metropole" Harappa a v meste Chanhu-daro 500 kilometrov južnejšie.
Hodváb bol súčasťou ozdôb z rokov 2000 - 2450 pred n. l. Ide o vlákna juhoázijského motýľa z rodu Antheraea, kým už v starej Číne ich poskytoval zdomácnený hodvábnik Bombyx mori.
Harappský hodváb sa vyrábal na cievke, nie skrúcaním segmentov do vlákna. Táto technológia sa považovala za výlučne čínsku až do nášho letopočtu.
Najstaršie dôkazy výroby hodvábu v Číne sú z roku 2570 pred n. l. Hodváb však zrejme v Číne poznali oveľa skôr. Aspoň know-how sa k Harappanom asi predsa len dostalo odtiaľ. Najstaršie dôkazy výroby hodvábu mimo Číny sú z roku 1500 pred n. l.
Oznámil to tím na čele s Irene Goodovou a Richardom Meadowom z Harvardovej univerzity a Richardom Kenoyerom z Wisconsinskej univerzity (obe USA). Pôvodné výsledky uverejnil časopis Archaeometry, v Nature ich zhrnul Philip Ball.