BRATISLAVA. Mal to byť úspech ochrancov životného prostredia. Nový satelit Orbiting Carbon Observatory (OCO) mal slúžiť na monitorovanie pozemských emisií CO2 a nájsť na planéte miesta, kde dochádza k najväčšiemu znečisťovaniu životného prostredia. Tiež mal merať jeho podiel v našej atmosfére.
Raketa so satelitom skončila vo vodách oceánu neďaleko Antarktídy. "Satelit pristál v oceáne neďaleko Antarktídy," oznámil John Brunschwyler zo spoločnosti Orbital Sciences vo Virgínii. "Niekoľko minút po štarte manažéri nahlásili výskyt nepredvídanej udalosti po tom, ako zlyhalo oddelenie aerodynamického krytu."
V rakete sa nachádzalo toxické hydrazínové palivo, podľa NASA však nedošlo k ohrozeniu ľudských životov.
OCO v hodnote 278 miliónov dolárov (217 miliónov eur) mal byť prvým satelitom NASA určeným na štúdium oxidu uhličitého. V januári vypustilo podobnú družicu Japonsko.
Podľa vyjadrení NASA sa satelit nepodarilo dostať na obežnú dráhu. BBC tvrdí, že problém nastal pri oddeľovaní nákladu od nosnej rakety Taurus XL. Misia, ktorá stála 280 miliónov dolárov, je podľa NASA stratená.
„Tu letová kontrola Taurus, potvrdzujeme, že dnes sa nám nepodaril úspešný štart,“ malo podľa britskej spravodajskej stanice zaznieť v komunikácii v riadiacej miestnosti misie. Satelit štartoval z Vandenbergovej základne vzdušných síl v Kalifornii a nakoniec skončil v mori.
"Satelit pristál v oceáne neďaleko Antarktídy," oznámil John Brunschwyler zo spoločnosti Orbital Sciences vo Virgínii.
Satelit Orbiting Carbon Observatory
Dnes sa NASA snažila zistiť, kde presne nastal problém a či je misia definitívne stratená. Šanca, že satelit mohol prežiť, je však prakticky nulová. Hovorca NASA George Diller tvrdí, že „stále vyhodnocujú údaje z miesta incidentu“. Podľa predbežných informácií si vedci nie sú istí, prečo bol štart neúspešný.