SME

Veda na Slovensku - plazmoví fyzici v Tatrách

Veda je globálna. Platí to pre prírodovedné odbory, no aj pre humanitné. Kto v nej pracuje, musí rátať s globálnym auditóriom, teda popri globálnom aplauze hrozí aj globálna kritika. Preto je výstižnejšie aj o slovenskej vede hovoriť ako o vede na Slovens

V prírode sa s plazmou stretávame napríklad vo forme polárnej žiary.V prírode sa s plazmou stretávame napríklad vo forme polárnej žiary. (Zdroj: SITA/AP)

Veda je globálna. Platí to pre prírodovedné odbory, no aj pre humanitné. Kto v nej pracuje, musí rátať s globálnym auditóriom, teda popri globálnom aplauze hrozí aj globálna kritika. Preto je výstižnejšie aj o slovenskej vede hovoriť ako o vede na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LIPTOVSKÝ JÁN. Každý vedec má národnú identitu, no rozhoduje jeho medzinárodná váha. Sú výnimky, ale aj etnograf môže výskum vlastného národa poňať tak, že výsledky sú podnetné celosvetovo.

Pre voľný sled článkov o vedeckých udalostiach, osobnostiach, projektoch, výsledkoch a inštitúciách sme zvolili názov Veda na Slovensku. Približne raz mesačne priblížime domácu sféru tejto globálnej činnosti, kľúčovej pre ďalší rozvoj civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Začína sa v Liptovskom Jáne, kde sa v druhej polovici januára konali dve akcie: sympózium o praktickom využití plazmových procesov a workshop o výskume v plazmovej fyzike.

Štvrté skupenstvo hmoty

Plazma je ionizovaný plyn. Znamená to, že niektoré alebo všetky elektróny v jeho atómoch sa pohybujú prakticky voľne. Plazma je preto elektricky vodivá. Niekedy sa nazýva štvrté skupenstvo hmoty.

Vzniká prevažne pri vysokých teplotách. Plazmové útvary bývajú bezštruktúrové, no magnetické polia ich výrazne „spestrujú". Plazma sa skúma od druhej polovice 19. storočia, no jej názov pochádza až z roku 1928.
Prakticky všetku bežnú hmotu vo vesmíre tvorí plazma. Aj v slnečnej sústave. Najväčšie neplazmové teleso, Jupiter, má iba desatinu percenta jej hmotnosti. Prostredie Zeme je nízkoenergetické a preto je v ňom vesmírne väčšinová plazma v menšine.

SkryťVypnúť reklamu

V prírode ju stretávame najmä v podobe bleskov a polárnej žiary.

Umelá však tvorí čoraz dôležitejšiu časť našej civilizačnej infraštruktúry, napríklad v podobe televíznych displejov, fluorescentných lámp, neónov a prvku priemyselných procesov. Možno nám s využitím fúzie vyrieši výrobu energie. No to je ďaleká budúcnosť.

Dve v jednej

Na Slovensku sa robí základný výskum plazmy a plazmových procesov predovšetkým na fyzikálnych katedrách a ústavoch Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v Slovenskej akadémii vied, logicky najviac v jej fyzikálnych ústavoch, ale aj inde.

Katedra experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského usporiadala spolu s Humboldtovým klubom a Medzinárodným višegrádskym fondom medzinárodnú dvojkonferenciu o výskume plazmy. v Liptovskom Jáne. Zišlo sa na nej približne 120 účastníkov, ale zato išlo o dve trojdenné akcie, 17. sympózium o aplikácii plazmových procesov a Višegrádsky workshop o výskume v plazmovej fyzike, ozvláštnené prostredím zimných Nízkych Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

Otec slovenskej plazmy

Sympózium sa konalo na pamiatku Jána Dušana Skalného, profesora fyziky na Komenského univerzite. Sériu organizoval od začiatku a bol jednou z hlavných osobností celého odboru na Slovensku.

Z eulógie britského člena medzinárodného vedeckého výboru oboch akcií Nigela Masona, ktorý ho označil aj za „otca" plazmovej vedeckej rodiny na Slovensku, vyplýva aj uznanie v zahraničí.
Vlani v októbri jeho obrovské pracovné nasadenie nevydržalo srdce.

Skalného úloha v zapojení odboru po roku 1989 do novej Európy bola rozhodujúca. Osobitne podporou medzinárodnej výmeny mladých fyzikov. Po Jánovi Skalnom v iste neľahkej úlohe predsedu organizačného výboru pôsobil Štefan Matejčík. Pomáhali mu Peter Papp, Ján Matúška a Juraj Országh.

SkryťVypnúť reklamu

Do Liptovského Jána prišli vedci najmä z krajín Višegrádskej štvorky. No aj z Dánska, Estónska, Francúzska, Japonska, Nemecka, Rakúska, Ruska, Srbska, Španielska, Švajčiarska, Talianska, Ukrajiny a Veľkej Británie.
Na akciách zaznelo takmer štyridsať prednášok a referátov. Bližšie o témach a niektorých účastníkoch píšeme vo webovom materiáli na veda.sme.sk.

plazma.jpg

Profesor Ján Dušan Skalný (1944 - 2008).

FOTO - KEF FMFI UK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 856
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 678
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 583
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 308
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 886
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 856
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 724
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 661
SkryťZatvoriť reklamu