BRATISLAVA. Chceme pátrať po inej forme života? V tom prípade by sme nemali zabúdať, že sme ešte dostatočne nepreskúmali našu Zem, o ktorej už vieme, že je na vznik života skutočne vhodná. Možno sa tu taká udalosť odohrala niekoľkokrát.
Americký vedec Paul Davies, známy originálnymi nápadmi, na zasadnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy v Chicagu nevylúčil možnosť, že „mimozemšťania" už medzi nami žijú. My o nich však nevieme, pretože sú to mikróby, ktoré sa odlišujú od zvyčajného života.
Napríklad špirála kyseliny života, DNA, je vždy pravotočivá, preto mikróby s ľavotočivou DNA by zostali nepovšimnuté.
Niektoré mikróby zas nemusia mať genetickú informáciu založenú na DNA, prípadne takú, ktorá má „písmená" DNA navyše.
Môžu žiť v extrémnych podmienkach hlboko pod povrchom alebo v horúcich prameňoch; môžu žiť v iných organizmoch vrátane nás.
„Čo ak sú priamo pred naším nosom alebo dokonca v ňom?" zažartoval si Davies.
„V 60. rokoch 20. storočia takmer nik neveril, že mimozemský život je možný," povedal. „Prevažujúci názor znel, že život je niečo ako štatisticky nepravdepodobná čudná udalosť, akýsi chemický trik, ktorý sa podarí v pozorovateľnom kozme iba raz - a stalo sa to práve na Zemi. V uplynulých dvadsiatich rokoch sa kyvadlo prechýlilo na druhú stranu, a teraz je v móde hovoriť, že vesmír kypí životom."
Fakty sa však podľa Daviesa o toľko nezmenili. Na rozdiel od Alana Bossa si preto nemyslí, že vo vhodných podmienkach vznikne život takmer automaticky.
Vždy zostáva možnosť, že je to naozaj iba šťastný zásah do čierneho. Preto je dobré pohľadať iný život najskôr na Zemi.