Použili ste tento víkend internetový vyhľadávač Google? Napríklad na to, aby ste našli program kín, obrázok nejakej celebrity alebo zistili, čo je nové ohľadom dodávok plynu z Ruska? A uvedomili ste si, že pritom škodíte
životnému prostrediu?
Spoločnosť Google ľuďom nielen tu v Amerike, ale aj v Európe a Ázii uľahčuje zháňanie informácií. Z vyhľadávača sa stal celosvetový fenomén. O jeho popularite svedčí aj to, že dnes sa už bežne používa sloveso googlovať - hľadať na internete.
Za 10 rokov existencie však najpopulárnejší vyhľadávač na svete čelil mnohým kritikám. Najkontroverznejšou bolo usídlenie spoločnosti v Číne, kde Google súhlasil s cenzúrou. Americká spoločnosť však čelí aj trochu nevšednej kritike za to, že prispieva ku globálnemu otepľovaniu.
Dve heslá, ktoré zadáte do najznámejšieho vyhľadávača na svete, spustia tisícky kilometrov od vás zložité operácie. A tie vyprodukujú toľko oxidu uhličitého, ako keď si uvaríte šálku čaju. Americký fyzik z Harvardu Alex Wissner-Gross v The Sunday Times varuje, že za nevinným surfovaním po internete sa skrýva väčšia hrozba pre životné prostredie, ako za celým leteckým priemyslom.
V tejto chvíli používajú internet milióny ľudí. Ročne sa podpíšu pod nemalé dve percentá z celosvetových emisií. Len Google každý deň reaguje na 200 miliónov otázok. Spoločnosť, ktorá sídli v americkej Kalifornii, už investovala do solárnych panelov a tvrdí, že presadzuje zelený internet. Tají však presné sídla svojich serverových fariem.
I to, koľko energie spália a koľko emisií vyprodukujú.
Wissner Gross volá po väčšej zodpovednosti používateľov internetu. Aby si uvedomili, že jediné kliknutie myšou zanecháva na životnom prostredí nezmazateľnú stopu.