SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

BlackBerry U9000 Bold – statočný pracant nasadený v čase krízy

BlackBerry Bold je vlajkovou loďou kanadskej spoločnosti RIM, ktorou vstupuje do vôd 3G smartfónov. Spája v sebe široké možnosti pracovného využitia, prepracovaný e-mailový klient a tiež bohaté multimediálne funkcie.

BlackBerry U9000 Bold
Plusy
 • Brilantný displej
 • Elegantný dizajn
 • Prepracovaný e-mailový klient
 • QWERTY klávesnica
 • Výdrž batérie
 • Konektivita
 • Prekvapivý reproduktor
 • Pamäť rozšíriteľná až o 32 GB
Mínusy
 • Nadštandardné rozmery
 • Spoplatnenie aplikácií
 • Nedokonalosti Trackballu

V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme, akými zbraňami sa chce presadiť na trhu mobilných zariadení.

Robustné rozmery a konštrukcia

Rozmery zariadenia majú hodnoty 114 x 66 x 15mm, hmotnosť dosahuje 136 g. V náprsnom vrecku saka si zrejme nenájde svoje pevné miesto, miery ale vyvažuje komfort pri práci s ním. Už pri prvom dotyku je jasné, že Bold nepripúšťa žiadne kompromisy v použitých materiáloch. Všetky súčasti pôsobia veľmi robustne, a presne do seba zapadajú. Tak ako kryt displeja, aj klávesnica sa zdá byť dostatočne odolná voči škrabancom a bežnému používaniu. Bočné lemovanie vytvára dojem pochrómovaného kovu, v skutočnosti je to len plastová imitácia. Napriek intenzívnemu používaniu sme však na nej nezaznamenali žiadne známky oderu, či škrabance. Zadnú stenu tvorí plastový kryt batérie a fotoaparátu, ktorý je potiahnutý materiálom, štruktúrou a na dotyk pripomínajúcim kožu. Na naše prekvapenie je veľmi odolný voči škrabancom od nechtov, alebo kľúčov vo vrecku. Na dotyk je veľmi príjemný a v dlani sedí pohodlne.

Brilantný displej

Pýchou tohto modelu BlackBerry je brilantný displej s rozlíšením 480 x 320 bodov (Half VGA), zobrazujúci 65.000 farieb, s technológiou Transmissive TFT LCD. Podporuje nastavenie fontu a veľkosti písma užívateľom, využíva podsvietenie a spolupracuje so senzorom reagujúcim na svetelné podmienky. Dojem z displeja je naozaj úchvatný, aj v porovnaní s konkurentmi, ktorí zobrazujú podstatne viac farieb. Pri súčasnej ponuke patrí určite k špičke na trhu. Čitateľnost je veľmi dobrá aj pri nepriaznivých svetelných podmienkach. Základná obrazovka zobrazuje vybrané položky hlavného menu, pre ich rýchlejšie vyvolanie. Displej neponúka dotykové ovládanie ani polohový senzor.

Plnohodnotná klávesnica

Výrazným prvkom úspechu zariadení BlackBerry, je bezpochyby hardvérová klávesnica. Nami testovaná verzia Boldu mala variant QWERTZ. Jednotlivé tlačidlá sú hmatom dobre rozlíšiteľné, najmä vďaka zaobleniu na jednom rohu. Pochvalu si zaslúži zdvih kláves, a tiež odozva pri stlačení. Písanie dlhších textov je pohodlnejšie dvoma palcami zároveň. Užívateľom s menšími dlaňami môže zadávanie textu jednou rukou uberať z komfortu, keďže kvôli širšej konštrukcii je potrebný výraznejší pohyb palca.

Priamo pod displejom sú dostatočne veľké tlačidlá na prijatie/ukončenie hovoru, tlačidlo na vyvolanie hlavného menu a tiež tlačidlo ‘krok späť’. Medzi nimi je usadený, pre BlackBerry typický TrackBall, ktorý podsvietený pripomína perlu. Zabezpečuje pohyb v menu, pri prezeraní dokumentov, a tiež pohyb kurzora vo webovom prehliadači. Citlivosť TrackBallu je nastaviteľná podľa potrieb. Má tiež funkciu potvrdzovacieho tlačidla, na čo je potrebná malá prax, aby vám palec nekĺzal po pomerne živej guličke. Následne je už ale práca s ním pohodlná. Mierne deprimujúco môže pôsobiť, ak sa potrebujete rýchlo pohybovať v dlhých dokumentoch, keďže pohyb nahor/nadol sa nedá urýchliť, a je potrebné sa pracne preskrolovať na požadovanú pozíciu. Zriedkavo sa mám stalo, že nereagoval celkom presne na pohyb prsta.

Podsvietenie celého panelu kláves je veľmi konštantné a intenzita príjemná pre oči. Na bočnej strane prístroja sú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, spustenie fotoaparátu, prechod do pohotovostného režimu a vyvolanie rýchleho užívateľského menu.

Široké možnosti konektivity

BlackBerry Bold podporuje Quad-band pripojenie v sieťach GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) a UMTS (850/1900/2100 MHz). Srdcom prístroja je mobilný procesor s frekvenciou 624 MHz. Vďaka nemu prebieha práca so smartfónom veľmi plynule, navigácia v menu je doslova bleskurýchla, spúšťanie aplikácií je hladké. Dátové prenosy zabezpečuje Bluetooth 2.0 s podporou A2DP, Wi-Fi: 802.11a/b/g, EDGE a HSDPA pripojenie. Na konektivitu s PC je v balení miniUSB dátový kábel, ktorý umožňuje tiež nabíjanie Boldu. Navigáciu v teréne rieši vstavaný GPS modul a predinštalované mapy BlackBerry Maps.

Multimediálne funkcie nezaostávajú

Vnútorná pamäť prístroja 1 GB je rozšíriteľná pamäťovými kartami microSD až o 32 GB.
Vstavaný fotoaparát má rozlíšenie 2 Mpx s možnosťou video záznamu. Slabé rozlíšenie fotoaparátu je zrejme podmienené zameraním Boldu, najmä ako firemného telefónu, kde je potrebné eliminovať riziko jeho špionážneho zneužitia. Je teda na pováženie, či sa to dá vnímať ako nedostatok, alebo skôr ako kompromis. Multimediálny prehrávač podporuje video vo formátoch: DivX 4, DivX 5/6, XviD, H.263, H.264, WMV3, a poradí si s audiom vo formáte: 3gp, MP3, WMA9 (.wma/.asf), WMA9 Pro/WMA 10, MIDI, AMR-NB, Professional AAC/AAC+/eAAC+.

Pri prehrávaní video súborov sme nezaznamenali žiadne sekanie, naopak excelentný displej verne zobrazil aj najmenšie detaily. Hudobné súbory je možné synchronizovať s iTunes knižnicou vo vašom počítači. Dva stereo reproduktory prezentujú čistý a verný zvuk aj pri vysokej úrovni hlasitosti. BlackBerry Bold ponúka 3,5 mm audio výstup, pre pripojenie bežných slúchadiel, prípadne prepojenie s autorádiom cez AUX. Súčasťou balenia sú tiež kvalitné a štýlové vnútroušné slúchadlá.

Prepracovaný e-mail, prehliadač webu

Ku kľúčovým vlastnostiam Boldu určite patrí prepracovaný e-mailový klient, ktorý je najviac vyzdvihovaný medzi užívateľmi BlackBerry. Umožňuje synchronizáciu s niekoľkými e-mailovými schránkami zároveň, jednoduché prostredie a komfortné čítanie/písanie e-mailov. Predinštalovaný BlackBerry webový prehliadač umožňuje približovanie stránok, pre lepšie čítanie malých textov. Počas testovania zobrazoval väčšinu web stránok v reálnom rozložení, obsah niektorých bol však mierne zdeformovaný.

Softvérové vybavenie dopĺňa tiež užitočná aplikácia Documents To Go, ktorá umožňuje prezerať a upravovať Microsoft Word, Excel, a PowerPoint dokumenty. Nevýhodou je, že pre vytváranie nových dokumentov je potrebné získat platenú verziu tohto programu (Premium Edition).

Bezproblémové telefonovanie a poriadna výdrž

Telefonovanie zvládol Bold bez problémov, prenášaný zvuk bol čistý a dostatočne hlasitý. Napriek rozmerom, nerobí problém držanie telefónu pri uchu aj počas dlhších hovorov. Zariadenie napája Li-ion batéria s kapacitou 1500 mAh. Výrobca udáva výdrž v pohotovostnom režime 324 hodín a dĺžku hovoru 4,5 hodiny. Počas nášho testu sme boli s výdržou spokojní. Aj napriek intenzívnej práci a takmer nepretržitému Wi-Fi pripojeniu, vyžadoval nabitie po 3 dňoch.

Prečo sú BlackBerry zariadenia také populárne v USA

Ako zhodnotenie pripájame názor, ktorý sme získali od slovenského priateľa Frankyho K. pracujúceho v USA. Snažil sa vysvetliť, na základe čoho sú produkty BlackBerry také rozšírené v Severnej Amerike:

„Ľuďom tu v USA vyhovujú zariadenia BlackBerry, lebo sa na nich ľahko čítajú a píšu e-maily, takže sú optimálne pre business ľudí. Podstatná je tiež práca s prílohami, Excel a Word dokumentmi. Existuje pre nich množstvo aplikácií, užitočných pre zamestnanie. Ja osobne, keďže pracujem ako burzový maklér, využívam napríklad aplikácie svetových tlačových agentúr, pre rýchly prístup k informáciám, a tiež programy, ktoré monitorujú pohyby na svetových finančných trhoch. Smartfóny BlackBerry majú veľmi konštantné užívateľské prostredie medzi jednotlivými modelmi. Proste len siahnete po novom modeli, a viete s ním ihneď pracovať. Princíp je rovnaký, na aký ste bol zvyknutý u predchodcu. Taktiež majú vybudovanú dobrú technickú podporu a marketing. Keďže drvivá väčšina BlackBerry je objednávaná hromadne firmami pre svojich ľudí, musia ponúknuť spoľahlivý produkt za dobré ceny.“


ZÁVER

Napriek tomu, že BlackBerry uvedenie Boldu do predaja dlho odkladalo, zdá sa, že sa tento krok oplatil. Spojili v ňom to najlepšie, čo momentálne môžu ponúknuť. Elegantný dizajn, výborný displej, QWERTY klávesnica a bohatá výbava nielen pre pracovné nasadenie, budú určite opäť lákadlom pre náročných užívateľov.

Technické parametre

 • Hmotnosť: 136 g
 • Rozmery: 114 x 66 x 15 mm
 • Displej: 2.65″, 480 x 320 bodov, 65.000 farieb
 • Pamäť: 1GB interná, slot pre MicroSD kartu do 32 GB
 • Fotoaparát: 2 Mpx
 • Konektivita: Bluetooth 2.0 s podporou A2DP, Wi-Fi: 802.11a/b/g, miniUSB
 • Dátové prenosy: EDGE a HSDPA
 • Batéria: Li-Ion 1500 mAh, max. 324 hod. v pohotovosti, 4,5 hod. hovoru
 • Ostatné: 624 MHz procesor, GPS, 3,5 mm audio jack, BlackBerry Maps, Documents To Go
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Momentka zo zápasu Slovensko - Taliansko na MS v hokeji 2022.

Slovensko dnes zdolalo Taliansko na MS v hokeji 2022, pozrite si priebeh a konečný výsledok.


Sportnet a 1 ďalší 2 h
Vicky Krieps ako cisárovná Alžbeta vo filme Corsage.

Nový film je vzdialený naivnému portrétu s Romy Schneider.


8 h
Martin Škrtel odohral svoj posledný zápas.

Odchádza slovenská superstar,“ oznámil hlásateľ.


3 h

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 23 h

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď Starliner sa približuje k ISS.

Boeing chce konkurovať SpaceX a v budúcnosti plánuje využívať Starliner na prepravu astronautov.


TASR 15 h
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 16 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 20. máj
Ľudia pokladajú mopslíky za roztomilé. Pre vyšľachtený vzhľad trpia.

Niekedy je chov týranie.


19. máj
SkryťZatvoriť reklamu