SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Ranger vybavil Mesiac. Pre Apollo

Program Ranger bol americký kozmický projekt s cieľom preskúmať povrch Mesiaca a pripraviť pristátie človeka. Od Rangerov viedla priama - a vzhľadom na ťažké začiatky amerického kozmického programu aj nečakane krátka cesta k Apollu 11. A k azda najslávnej

Sondy typu Ranger.Sondy typu Ranger. (Zdroj: NASA)

Prvá americká mesačná sonda nám takmer spadla na hlavu, no NASA sa učila rýchlo

šiemu výroku 20. storočia, ktorý zaznel z úst Neila Armstronga 21. júla 1969 nášho času z povrchu Mesiaca: „Bol to malý krok pre človeka, no veľký skok pre ľudstvo.“ Sonda Ranger 6 odštartovala pred 45 rokmi, 30. januára 1964.

Pokusy Američanov zmapovať Mesiac sa začali v polovici päťdesiatych rokov uplynulého storočia. Prvou sondou, ktorú k nášmu satelitu vyslala novozaložená americká kozmická agentúra NASA, bol v októbri 1958 Pioneer 1. Keďže nedosiahol únikovú rýchlosť, vrátil sa na Zem po elegantnej balistickej dráhe takmer z tretiny cesty – zo 114­tisíc kilometrov.

Získal však rad cenných poznatkov, napríklad zmeral tvar a rozmery radiačných pásov okolo Zeme a hustotu medziplanetárneho magnetického poľa. K Mesiacu sa po ďalších neúspešných pokusoch dostal až Pioneer 4.
Podobne problematicky sa začal aj program Ranger. Pred „šestkou“ vyslala americká NASA k nášmu satelitu päť jeho bratancov. Všetky vyrobilo Laboratórium prúdových pohonov v Pasadene (JPL), ktoré lety aj riadilo.

Prvé dva Rangery boli skúšobné. Trojka, štvorka a päťka majú vo svojom krátkom elektronickom životopise na konci zapísané, že podnikli pokus o tvrdé pristátie na Mesiaci. Neúspešný. Ranger 4 aspoň trafil mesačný povrch, no primát prvého dopadu na Mesiac zostal sovietskej Lune 2.

Dvanásty pokus

Celkovo dvanásty pokus vyfotografovať Mesiac uskutočnil práve Ranger 6. Let sondy s hmotnosťou takmer 370 kilogramov a so sústavou citlivých kamier na palube dlho prebiehal podľa predpokladov. Po vstupe na obežnú dráhu Zeme sa podľa plánu oddelila od nosnej rakety Atlas, rozprestrela parabolickú anténu, nasmerovala slnečné panely k lúčom našej hviezdy a namierila si to po vyrátanej dráhe k Mesiacu. Až na krátke zlyhanie palubného televízneho systému, ktorý sa krátko po štarte sám zapol a potom zase vypol, technici o nijakých problémoch nevedeli.

Nič nebránilo tomu, aby Ranger 6 konečne doletel tam, kam treba, a tesne pred zostupom začal vysielať vytúžené obrázky. Mali zachytiť detaily z oblasti pomenovanej po Juliusovi Cézarovi v Mori pokoja (Mare Tranquilitatis).

Vďaka svojej plastickosti a svetelným pomerom je tamojší povrch dobre čitateľný očami kamier. Neskôr zhodou okolností rozbúrili pokojné vody tohto „mora“ návštevníci z Apolla.

Na druhý deň letu Rangeru 6 povedal riaditeľ JPL Pickering novinárom: „Som opatrne optimistický.“ Jeho mierny optimizmus pretrval až do okamihu krátko pred pristátím, keď začali technici oživovať palubný kamerový systém. Uplynulo desať minút pred dopadom, ktoré mali kamery na snímkovanie a Ranger zaťato mlčal.
Začínalo byť jasné, že aj on položil svoj drahý život bez očakávaného výsledku. Jediným a obmedzeným zdrojom poznania Mesiaca zostávali naďalej pozemské ďalekohľady.

Šťastná sedmička

Vedci, inžinieri a robotníci z NASA, JPL a mnohých ďalších amerických inštitúcií a firiem, vyrábajúcich kozmické „náradie“, sa však učili rýchlo. Nasledoval nový rozbor kamerového systému, jeho úprava a ešte starostlivejšia príprava.

Tentoraz sa to podarilo: 31. júla 1964 poslal snímky z Mesiaca Ranger 7. Prvú z výšky 2210 km. Poslednú urobil z odstupu iba 300 metrov a zachytáva podrobnosti mesačného povrchu s polmetrovým rozlíšením. Dovedna poslal Ranger 7 na Zem vyše štyritisíc fotografií. Jeho nasledovníci, Ranger 8 a 9, dodali ďalšie tisícky kvalitných obrázkov. Mesiac prestal byť tajomným miestom a o päť rokov k nemu mohla zamieriť kozmická loď s ľuďmi.

Pozabudnutý príbeh Rangerov a Pioneerov možno stojí za pozornosť aj teraz, keď prebieha nová etapa pretekov o Mesiac. Konkurencia je silnejšia ­ okrem Američanov a Rusov sa zapojili ázijské krajiny na čele s Čínou.

Pred časom vyhlásil šéf NASA, že keď bude Čína chcieť, môže dostať ľudí na Mesiac v 21. storočí skôr ako USA. Ak by sa to stalo, Číňania by mali dodatočne poďakovať aj Rangerom.

Vesmírny program Ranger


Program Ranger spustili v roku 1959.
Ranger 1 odštartoval 23. augusta 1961.
Ranger 6 vypustili 30. januára 1964.
Sonde Ranger 7 sa podarilo vyfotografovať Mesiac, snímky poslala 7. júla 1964.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Herák oznámil vzdanie sa mandátu 9. júna 2021.

Herák v OĽaNO ďalej pracuje.


13 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy odhalili viac ako 689-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 503 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Skryť Zatvoriť reklamu