22. - 28. 1. 2009
Najstaršiu ukážku minerálu zirkón v Slnečnej sústave obsahuje podľa Alexandra Nemchina z Curtinovej univerzity (Austrália) vzorka mesačnej horniny, ktorú na Zem dopravili astronauti z projektu Apollo (na snímke Alexandera Nemchina/Curtin University je spomínaný asi polmilimetrový zirkón v strede). Podľa datovania na báze izotopov olova a uránu má tento kremičitan zirkónia 4,417 miliardy rokov.
Zdroj: Nature Geoscience
Hrozbe vyhynutia budú čeliť 30-kilogramové a vyše jedného metra vysoké tučniaky obrovské (Astenodytes forsteri, na snímke Samuela Blanca) okolo roku 2100. Ak sa bude antarktický morský ľad zmenšovať tempom vyplývajúcim z modelov, populácie týchto tvorov, ktoré bytostne závisia od morského ľadu, poklesnú o 95 percent. Tieto tučniaky sú navyše známe tým, že sa na rozdiel od iných antarktických tvorov pomaly prispôsobujú zmenám.
Zdroj: PNAS
Včely vedia rozlíšiť vzory z dvoch a troch bodiek a po výcviku aj z troch a zo štyroch bodiek. Tím Shaowu Zhanga z Austrálskej národnej univerzity a Hansa Grossa a Jürgena Tautza z Würzburskej univerzity (Nemecko) však ukázal, že pri rozlišovaní vzorov zo štyroch a piatich či šiestich bodiek sa už včelia matematika končí.
Zdroj: PloS ONE
Dojivosť kráv stúpne, ak sa im farmár venuje individuálne a nevníma ich len ako masu stáda, napríklad im dá vlastné mená a prihovára sa im (ako tento na snímke University of Newcastle). Starú gazdovskú múdrosť potvrdili výskumom Catherine Douglasová a Peter Rowlinson z Newcastleskej univerzity (Veľká Británia) – pri ich výskume sa dojivosť zvýšila o 258 litrov ročne.
Zdroj: Anthrozoos