grafie? Server crunchgear.com zostavil výstižný rebríček.
Digitálny zoom
V dobe objektívov s pevným ohniskom šlo o praktický prvok pre priblíženie vzdialených objektov, dnes však už všetku prácu na seba preberá optika. A ak by ste náhodou zatúžili po bližšom výreze z hotovej fotografie, vždy môžete siahnuť po grafickom softvéri. Výrobcovia, vynechajte prosím históriu, dnes už digitálnym zoomom nikoho neohúrite.
Príliš veľa megapixelov
Pocítili ste niekedy rozdiel medzi snímkou s 5 a 12 megapixelmi? Ak patríte medzi tých, čo škrečkujú svoje fotografie na pevnom disku alebo dévédéčkach, možno by ste si nevšimli ani to, že sú trojmegapixelové. Skúste si niekedy fotografie vytlačiť. Nuž a pokiaľ možno, siahnite po väčšom formáte a vystríhajte sa lacných fotoslužieb. Rozhliadnite sa po šume a možno zistíte, že stará 5-megapixelová snímka je na tom podstatne lepšie, ako tá nová 12-megapixelová? Prečo? Skúste na rovnakú plochu natlačiť 12 a 5 miliónov snímačov. Ktoré zachytia viac svetla?
Vysoká citlivosť
100, 200 či 400? Dnes už počítame v desaťtisícoch aj napriek tomu, že fotografie nasnímané v takejto vysokej citlivosti sú skôr zašumenou mozaikou, ako použiteľnou fotografiou. Kam sa tí výrobcovia ženú? Možno nás už o rok budú presviedčať o tom, že ich prístroje dokážu odfotografovať aj samotnú podstatu tmy.
Úsmev prosím
Kým sa všetci nebudú usmievať, tak nebudem fotografovať. Taká je nová tvrdohlavá funkcia, ktorá začína ovládať svet fotoaparátov. Japonci si možno na usmievavé fotografie potrpia (áno, symetria očí a úst má čosi do seba), život je však úplne iný. Obzvlášť v období krízy. Tak prečo sa máme všetci prihlúplo usmievať?
Ozvučenie spúšte
Cvak, cvak, cvak – skúšali ste sa niekedy zamyslieť nad tým, prečo sa digitálna technika hrá imitovaním zvuku na analógový fotoaparát? V mobile, ktorý nereaguje okamžite je to namieste. Ale pri kompaktoch, ktoré sú maximálne spokojné? Asi iba ktosi zabudol tento zlozvyk vypnúť.
Milióny režimov
Sneh, pláž, záhrada, člnkovanie, v posilňovni, na zabíjačke, 27. januára – paleta motívových režimov je tým pestrejšia, čím horší fotoaparát držíte v ruke. Výrobcovia sa snažia softvérom maskovať všetky nedostatky, a tak sa z jednoduchého prístroja stáva zložitý stroj, ktorému budete možno o pár rokov vkladať aj informácie o tom, aké je vonku svetlo. Preč s nimi – nech si všetko potrebné zistí firmvér fotoaparátu sám.
Efekty priamo v teréne
Možnosť úpravy fotografií vo fotoaparáte je dobrá myšlienka, nie však s malým niekoľkopalcovým displejom a tlačidlami. Zdá sa, že jednoduchšie je sadnúť k počítaču a urobiť úpravy v ňom. Nuž a pravdu povediac, aj na to sme leniví.
Softvér, ktorý obťažuje
Pripojiť fotoaparát k počítaču pre stiahnutie snímok je jedna vec, avšak stovky megabajtov veľký obslužný softvér, ktorý viac obťažuje ako pomáha, je vec druhá. Výrobcovia fotoaparátov by sa mali zamerať hlavne na ich parametre – nuž a vývoj softvéru by mali nechať na tých, čo sa ním živia. Čo tak spojiť svoje sily a zasponzorovať spoločne vývoj jedinej aplikácie, ktorá stojí za to?
Autor: mg, mag