SME

Ako sa ničia najnovšie Nokie

Snáď každý má občas chuť tresnúť s telefónom do zeme alebo hodiť ho o stenu. Ak sa chcenie premení na realitu, môže nás to vyjsť pekne draho. Sú medzi nami však aj takí, pre ktorých je ničenie mobilov najrôznejšími možnými spôsobmi hlavnou náplňou práce.

Ako prebieha testovanie mobilných telefónov nám ukáže ich najväčší svetový producent - Nokia. Fínska spoločnosť vlastní 11 globálne rozmiestnených centier, kde sa vykonávajú testy na telefónoch ešte pred ich uvedením na trh. Inými slovami, telefóny pre ktoré by v niektorých prípadoch fanúšikovia obetovali čokoľvek, sú rozbíjané, ohýbané, ničené a močené až do skonania.

Kde všade Nokia testuje?

Ak by ste sa chceli stať členom testovacieho tímu a byť jedným zo šťastlivcov, ktorým je dopriate ničenie najnovších Nokií plus za to dostávať plat, musíte navštíviť jednu z nasledujúcich lokalít:

  • Oulu, Jyväskylä, Tampere, Salo - Fínsko
  • Kodaň - Dánsko
  • Ulm - Nemecko
  • Southwood - Veľká Británia
  • Beijing - Čína
  • Tokyo - Japonsko
  • San Diego - USA
  • Vancouver – Kanada

200 testov pre jeden mobil

Zamestnať sa ako crashtester Nokie by asi potešilo nejedného odporcu tejto značky. Nie je to však len o rozbíjaní a ničení. V skutočnosti ide o zdĺhavý a náročný proces, vyžadujúci si vysokú odbornosť k tomu, aby prinášal efektívne výsledky. Každé zariadenie je testované od fázy dizajnového zrodu až po finálnu podobu. Všetky telefóny musia prejsť sériou viac ako 200 rôznych mechanických testov.

Každodenné katastrofy

Každodenným používaním, hoci sa to nemusí zdať, dostávajú mobilné telefóny riadne zabrať. Pri nosení v kabelke sa môže na mobil dostať make-up alebo krém. Na telefóne, ktorý je vo vrecku spolu s kľúčmi sa ľahko poškodí displej alebo kryt. Prisadnúť si vlastný telefón taktiež nie je ničím výnimočným. Pri posední na káve sa vyloženému mobilu môže ujsť aj nečakaný minerálkový kúpeľ.

Pre všetky tieto a mnohé ďalšie prípady má Nokia navrhnuté stroje a mechanizmy, ktoré simulujú a opakovane prevádzajú rôzne úkony. Následky opotrebenia na mobile sa dôkladne sledujú a zaznamenávajú pomocou počítačov. Výsledkom je dizajn a vyhotovenie, ktoré majú telefónu zabezpečiť dlhú životnosť, odolnosť a preventívnu ochranu voči katastrofám s následkom večného vyhasnutia displeja.

Trpiace klávesnice

Sledovaním sa zistilo, že človek priemerne stláča hlavné tlačidlá na telefóne 200 až 300-krát denne. Aby sa výrobca uistil, že to jeho klávesnica v reále vydrží, postíska si ich laboratórny robot v rámci jedného testu rovno miliónkrát.

Extrémne podmienky

Nokia, ako najväčší svetový výrobca, dodáva svoje telefóny po celom svete. Musia teda vydržať aj v extrémnych klimatických podmienkach. Používajú preto špeciálne komory, v ktorých sú mobilné telefóny vystavené teplotám od -40°C až do +85°C. Po tom ako prejdú arktickou zimou a horúčavami púšte, sú zas vystavené vlhkosti tropického pralesa. V ďalšej komore, kde musia pretrvať niekoľko týždňov, je úroveň vlhkosti nastavená na 95%. K predídeniu zmenám farby účinkom slnečného žiarenia sa používa solárny simulátor.

Odolnosť

Asi prvou asociáciou, ktorá príde na myseľ pri slove crashtest, je pád mobilu na zem. Ani takýmto testom sa úbohé rodiace sa Nokie nevyhnú. Telefón sa púšťa na betónový povrch z výšky vrecka na košeli. Aby sa zaistila pevnosť konštrukcie, uloží sa telefón do železného lisu. Ten ho následne stlačí silou 100 Newtonov, ktorá je ekvivalentná napríklad dvojnásobku maximálnej sily stisku normálneho človeka.

Okrem iného sa sleduje aj odolnosť voči prachu. Mobil sa uloží do natriasajúcej sa krabice s prachom a pozoruje sa, či doň prachové čiastočky preniknú. Najmä staršie modely Nokie mali problém s prachom pod displejom, čo pôsobilo úsmevne, no len keď ste neboli vlastníkom konkrétneho telefónu. Testuje sa aj odolnosť nápisov a potlače na telefóne, či sú dostatočne odolné voči ošúchaniu.

Výsledky testov

Pádové testy sa analyzujú s pomocou high-speed kamery, ktorá zachytáva 100 000 snímok za sekundu. To je 3000-krát viac ako dokáže zachytiť bežná kamera. Testy pod mikroskopom s 1000-násobným optickým alebo až 50 000-násobným elektrónovým zväčšením sa využívajú na určenie miest, kde je materiál náchylný k praskaniu. 3D röntgen vidí do útrob telefónu a rozozná, ktoré súčiastky boli poškodené alebo zničené pri pádoch, ohyboch a krútení konštrukcie. Nakoniec sa ešte telefón podrobí hrôzostrašne znejúcej metóde - energeticko disperznej röntgenovej spektroskopii, zameranej na elementárnu analýzu použitého materiálu.

  

Cesta, ktorou musia prejsť telefóny od svojho zrodenia v mysliach návrhárov, až po objavenie sa na pultoch predajní nie je vôbec ľahká. A aj keď sú na tvrdú realitu pripravené dostatočne, hádžme ich do zeme predsa len s citom...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu