WASHINGTON. Podľa zistenia vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley prichádza jar v priemere o dva dni skôr ako pred 100 rokmi, čo rovnako platí aj na ostatné ročné obdobia.
Najteplejší deň v roku prichádza v miernom pásme približne o dva dni skôr, píšu vedci v odbornom časopise Nature.
Alexander Stine a ďalší bádatelia z Kalifornskej univerzity v Berkeley skúmali záznamy o teplotách za uplynulých vyše sto rokov.
"Všetky ročné obdobia prichádzajú skôr a sú teplejšie," povedal Stine v telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters.
Príčina tejto zmeny nie je podľa neho zrejmá, ale považuje ju za znepokojujúcu. Podľa nich môže zmena súvisieť s globálnym otepľovaním a nevylučujú ani vplyv človeka.
Skorší príchod jari pozorovali rovnako na severnej aj južnej pologuli.
"Od globálneho otepľovania očakávate napríklad to, že sa budú ľadovce topiť o čosi skôr...Ale neočakávali by ste, že najteplejší deň v roku príde skôr," podotkol Stine.
Vedci zistili, že skúmanie teploty na pevnine v rokoch 1850-1950 poukazuje na to, že najteplejší deň na severnej pologuli vychádzal približne na 21. júla. Pri skúmaní priemernej teploty za roky 1954-2007 zistili, že najteplejší deň pripadol na 19.-20. júla, presnejšie prichádza o 1,7 dňa skôr.
Podľa Stinea výsledky výskumu korešpondujú s ďalšími zisteniami iných vedcov, že jar prichádza v niektorých častiach Británie skôr, čím sa posunulo aj vegetačné obdobie plodín.