15. - 21. 1. 2009
Prototyp protirakovinového ručného skeneru (na snímke Sebastiana Osterfelda, Stanford University) dokáže v krvi odhaliť rakovinové markéry vo veľmi skorých fázach ochorenia, čo zvyšuje šancu na vyliečenie. Na základe biodetekčných čipov MagArray ho vyvinul Tím Shana Wanga zo Stanfordovej univerzity.
Zdroj: PNAS
Mesiac mal kedysi jadro z roztopeného železa podobne ako Zem; pred 4,2 miliárd rokov na ňom totiž pôsobilo stabilné magnetické pole s indukciou najmenej 1 mikrotesla. Odvodil to Ian Garrick-Bethell z Massachusettského technologického inštitútu (USA) s kolegami analýzou najstaršej vzorky mesačnej horniny z projektu Apollo, ktorej minerály sa nezmenili účinkom dopadov vesmírnych telies.
Zdroj: Science
Väčšie a rýchlejšie spermie majú samce promiskuitných druhov východoafrických cichlidovitých rýb (na snímke Sigala Balshinea je druh Neolamprologus leleupi z jazera Tanganjika) v porovnaní so samcami nepromiskuitných druhov cichlíd. Potvrdil to tím Johna Fitzpatricka zo Západoaustrálskej univerzity v Crawley.
Zdroj: PNAS
Skorší nástup jari a jesene doložil tím Alexandra Stinea z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Pri porovnaní s prvou polovicou 20. storočia dnes jarný vzostup a jesenný pokles teploty prichádzajú v priemere o 1,7 dňa skôr. Zmenšil sa aj teplotný rozdiel medzi letom a zimou, aspoň na súši.
Zdroj: Nature
Najpočetnejšia populácia slonov indických (na snímke Simona Hedgesa, Wildlife Conservation Society) v juhovýchodnej Ázii žije v Taman Nagara, najväčšom národnom parku Malajzie. Oznámili to Medzinárodná ochranárska organizácia Wildlife Conservation Society a miestne ministerstvo pre prírodu a národné parky.
Zdroj: WCS