BRATISLAVA. Zlatú medailu SAV udelili vedúcemu vedeckému pracovníkovi Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) PhDr. Ivanovi Kamencovi, CSc. Ocenenie prevzal na pôde akadémie z rúk predsedu SAV Štefana Lubyho v utorok 20. januára, informoval dnes Tlačový odbor SAV.
iny holokaustu na Slovensku.
Vyzdvihol predovšetkým jeho monografie Po stopách tragédie, Slovenský štát, Tragédia kňaza, politika a človeka - Jozef Tiso, Hľadanie a blúdenie v dejinách - úvahy, štúdie a polemiky a ďalšie diela, najmä ťažiskovú prácu Slovenský štát v obrazoch. Táto kniha už krátko po vydaní vzbudila veľkú pozornosť čitateľskej verejnosti. Obsahuje viac ako 500 dobových fotografií a obrazov, autor v nej plasticky a prístupnou formou približuje čitateľom obraz dejín Slovenskej republiky z rokov 1939-1945. Kniha je vyvážená a racionálna, autor sa vyhol apriórne démonizujúcemu, resp. legendarizujúcemu prístupu k tejto neobyčajne citlivej etape slovenských národných a štátnych dejín. Kniha Ivana Kamenca Tragédia kňaza, politika a človeka - Jozef Tiso vyšla aj v poľštine a v roku 1998 autor získal Cenu Egona Ervina Kischa v kategórii literatúry faktu.
Ďalšie ocenenia - čestné plakety SAV Ľudovíta Štúra za zásluhy v spoločenských vedách prevzali: doc.PhDr.Dagmar Podmaková, CSc.- riaditeľka Kabinetu divadla a Filmu SAV, prof.PhDr.Rastislava Stoličná, DrSc., z Ústavu etnológie SAV, ako aj PhDr. Libuša Vajdová, CSc., a doc.PhDr.Ladislav Franek - obaja z Ústavu svetovej literatúry SAV.
Pamätnú plaketu SAV predseda akadémie odovzdal PhDr.Jozefovi Genzorovi z Ústavu orientalistiky SAV.
Dagmar Podmaková je poprednou vedeckou pracovníčkou v oblasti dejín slovenského divadla a drámy, rozhlasového umenia a ruského divadla a autorkou množstva vedeckých štúdií zameraných na súčasnú tvorbu slovenských divadiel.
Rastislava Stoličná sa podieľala na vzniku významných etnografických diel ako napríklad, Etnografický atlas Slovenska, Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska a ďalších.
Libuša Vajdová patrí k popredným osobnostiam slovenskej literárnej vedy, resp. komparatistiky a romanistiky. Svojím výskumom a bohatou prekladateľskou činnosťou z rumunčiny a francúzštiny sprístupnila na Slovensku duchovné hodnoty literatúry i humanitných vied románskeho sveta.
Ladislav Franek je významná osobnosť slovenskej romanistiky, znalec latinskoamerickej literatúry i odborník na francúzsku literatúru 20. storočia.
Ocenený Jozef Genzor je popredným jazykovedcom, koreanistom a filipinistom, aj prekladateľom z angličtiny a kórejčiny.