SME

Aj Google si musí doma upratať

Nie všade, kde Google šliapne, slávi iba úspech. A ani tomuto webovému gigantu sa finančná kríza nevyhla. Tam, kde so svojimi službami nenašiel dostatočne veľké publikum, začal Google upratovať.

Minulý týždeň sa firma Google zbavila mikroblogu, vlastného videoservera, mobilnej aplikácie a skenovacej služby, ktorá sprístupňovala na webe firemné katalógy produktov.
Podľa technologických serverov sa však upratovanie ešte neskončilo.

Jaiku pre všetkých

"Vďaka klonom Jaiku sa mikroblogovanie stane pevnou súčasťou internetu."

Jyri Engestrom, zakladateľ Jaiku

Mikroblog Jaiku už musel Google stáť nemálo nervov. Odvtedy, čo túto fínsku službu v roku 2007 firma kúpila, prekonala technické problémy a musela čeliť veľkému odlivu používateľov k Twitteru.

Google sa jej vzdáva elegantne. Namiesto úplného rušenia rozpustil jej interný vývojársky tím a rozhodol sa uverejniť jej zdrojové kódy, aby ju ďalej mohli vyvíjať používatelia.

Má byť platformou, na ktorej si svoju vlastnú mikroblogovaciu službu bude môcť vytvoriť každý, informovala firma na svojom firemnom weblogu.

Zakladateľ Jaiku Jyri Engestrom rozhodnutie Googlu prekvapivo uvítal. „Osobne sa mi to veľmi páči,“ napísal na svojom blogu. Engestrom sa teší na užívateľské klony Jaiku. „Vďaka nim sa stane mikroblogovanie pevnou súčasťou internetu a nielen službou, ktorú doteraz poskytovalo len pár serverov,“ píše.

Jaiku úplne nezaniká. Doterajší užívatelia budú stále môcť cez esemesku zverejniť, čo mali na večeru a koho práve stretli alebo videli. Google však nepovedal, či umožní aj registráciu novým užívateľom.

Nepochopený Dodgeball

Omnoho horšie dopadla mobilná služba Dodgeball. Tá v roku 2004 priniesla revolučný prístup vo využití mobilného internetu. V 22 amerických mestách ste jednoducho mohli zistiť, či sa v okruhu desiatich blokov nenachádza váš známy.

Google s veľkým ohlasom kúpil službu od študentov Dennisa Crowleyho a Alexa Rainerta z New York University v roku 2005. Správal sa však k nej podľa jej zakladateľom macošsky. Tí po viacerých nezhodách prestali s Googlom spolupracovať.

Od mája 2007 na službe Dodgeball nepracoval ani jeden pracovník Googlu na plný úväzok.
Teraz Google ohlásil úplný zánik Dodgeballu. A Dennisovi Crowleymu sa to nepáči. Na svojom blogu napísal, že po skutočnom konci služby, ktorá príde o niekoľko dní, začne vyvíjať vlastný klon s podobnou funkcionalitou.

A dodáva: „Hej, Google, môžete mi vrátiť doménu? Aspoň pre môj osobný email? Prosím.“

Náhrady

Služba Google Video, ktorá padla ako ďalšia, stratila svoje čaro po tom, čo Google kúpil populárnu službu YouTube.com. Videá, ktoré do nej nahrali používatelia, zostanú, nebudú sa už však dať pridávať nové.

Google ukončuje aj vývoj služby Google Notebook, ktorá umožňovala robiť si na webe jednoduché pripomienky a poznámky. Používatelia, ktorí si na ňu zvykli, ju budú môcť používať ďalej. Služba už však nebude k dispozícii pre nových používateľov. A firma ju prestane vyvíjať – vrátane napríklad jej integrácie do nových verzií prehliadačov.

Google Notebook však má svojich aspoň čiastočných nástupcov. Jednotlivé funkcie zabudoval gigant do iných služieb, napríklad mailového klienta Gmail.com alebo internetového kancelárskeho balíka Google Docs.

Naučil sa a odhodil

Google skenoval firemné katalógy a uverejňoval ich v rámci služby Google Catalogs. Vraj sa na tom veľa naučil. Po novom to už robiť nebude.

Skenovacie ambície firmy vyústili do služby Google Books, ktorá skenuje obsah celých knižníc a zverejňuje ich na internete.

Prečo to firma robí?

Chceme sa viac venovať tomu, čo ľudia milujú, ako tomu, čo milujeme my – povedal ešte v novembri novonastupujúci riaditeľ Google Labs Stuart Smith pre server Australian IT.

„Čo sa dnes bežne deje, je, že množstvo vývojárov produkuje množstvo vecí a potom ich upravujú dovtedy, kým pre ne nenájdu dostatok používateľov,“ povedal. „To, čo v skutočnosti nikdy nerobili, je pozrieť sa na verejnosť, pochopiť jej potreby a povedať si – tu niekde je diera, skúsme ju zaplniť,“ povedal Smith.

Ktoré projekty budú ďalšie?

Oznámenie Googlu nie je jediné v posledných týždňoch. Google napríklad koncom minulého roka zrušil virtuálny svet Lively, ktorým sa snažil napodobniť úspešnejší Second Life. Namále má aj encyklopédia Knol, ktorú predstavil bez väčšieho záujmu Google minulý rok. Pokúsil sa ňou konkurovať populárnej Wikipédii.

Alebo bude na odstrel mobilná aplikácia GrandCentral.com? Tá síce neláme rekordy v návštevnosti, Google však mieri na mobilný trh so svojím operačným systémom a služba navyše sa mu ešte môže zísť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu