8. - 14. 1. 2009
Na výpravu do Južného oceánu (okolo Arktídy), kde sa má uskutočniť nemecko-indický experiment s „hnojením" oceánskej vody železom, vyplávala minulý týždeň z Kapského Mesta nemecká výskumná loď Polarstern (na snímke Alfred Wegener Institut). Železo podporí rast rias, čo ovplyvní kolobeh uhlíka vo vzduchu a vode.
Zdroj: Helmholtz Gemeinschaft
Bunky v strese si „odfukujú" - vydávajú minidávky oxidov dusíka a iných plynov. Kurt Benkstein z NIST (USA) s kolegami vyvinul supercitlivý senzor plynov, až tisíckrát lepší ako doterajšie, založený na nanotrubiciach oxidov kovov.
Zdroj: Sensors and Actuators B
Dva RNA enzýmy čiže ribozýmy, ktoré sa dokážu vzájomne syntetizovať pomocou štyroch sekvencií genetických „písmen" (spájajú pri tom svoje dve polovice) vyvinuli Tracey Lincolnová a Gerald Joyce zo Scrippsovsho výskumného ústavu v La Jolla (USA). Urobili tak krok k poznaniu vzniku života, pri ktorého kolíske asi ako prvá stála RNA.
Zdroj: Science
Úspech vo finančníctve závisí podľa tímu Johna Coatesa z Cambridgeskej univerzity (V. Británia) na anatómii obchodníka: dobrí finanční obchodníci majú dlhší prstenník. Skorší výskum ukázal, že to závisí od vystavenia mužským pohlavným hormónom pred narodením. Na snímke NAS je typické stredisko obchodovania s finančnými produktmi.
Zdroj: PNAS
Tajomstvá moskytej piesne lásky odhalila Lauren Catorová z Cornellovej univerzity (USA) s kolegami. Moskyty Aedes aegypti prenášajú žltú horúčku a horúčku dengue. Samec a samica pri párení víria krídlami tak, aby frekvencia bola 1200 hertzov. Je to celočíselný násobok ich vlastných frekvencií. Samec má 600 hertzov a samica 400 hertzov, pričom samicu vedci považovali za hluchú. 1200 hertzov leží nad údajným prahom komárej počuteľnosti, ten však siaha až k 2000 hertzom. Rušením zvuku v oblastiach zamorených moskytmi sa azda naruší ich množenie.
Zdroj:Science