SME

Skúmali horúce ovzdušie dvoch planetárnych obrov

Dva dvojčlenné tímy astronómov nezávisle od seba prakticky súbežne uskutočnili unikátne pozorovania. Pozemskými ďalekohľadmi zachytili žiarenie obrích mimoslnečných planét z kategórie takzvaných horúcich Jupiterov.

Ďalekohľad UKIRT v observatóriu Mauna Kea.Ďalekohľad UKIRT v observatóriu Mauna Kea. (Zdroj: UKIRT)

Dva dvojčlenné tímy astronómov nezávisle od seba prakticky súbežne uskutočnili unikátne pozorovania. Pozemskými ďalekohľadmi zachytili žiarenie obrích mimoslnečných planét z kategórie takzvaných horúcich Jupiterov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. „Horúce Jupitery" tvoria veľkú časť z vyše 330 dnes známych exoplanét.
Volajú sa tak preto, lebo okolo materských hviezd obiehajú mimoriadne blízko, zväčša bližšie ako planéta Merkúr okolo Slnka v našej Slnečnej sústave, takže materské hviezdy silne zohrievajú ich ovzdušia.

SkryťVypnúť reklamu

Teoretikov tieto poznatky donútili korigovať predstavy o vzniku a vývoji planetárnych sústav, hoci málokto pochybuje, že v spomínaných sústavách obiehajú aj ďalšie, zatiaľ ani našimi najmodernejšími prostriedkami nezachytené planéty v „normálnejších" vzdialenostiach.

Prielom v Herkulesovi

V prvom prípade ide o exoplanétu TrES-3b v súhvezdí Herkulesa približne 800 svetelných rokov od nás (1 svetelný rok = 9,46 bilióna kilometrov).

TrES-3b objavili už v roku 2007. Meno dostala podľa toho, že objav bol jedným z výsledkov projektu Transatlantic Exoplanet Survey (Transatlantický prieskum exoplanét, TrES).

Exoplanéta má hmotnosť približne 1,3 hmotnosti Jupitera. Svoju hviezdu obieha raz za 31 hodín. Na porovnanie oveľa menší Merkúr obehne naše Slnko raz za 88 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Holandskí astronómovia teraz priamo zachytili svetlo TrES-3b infračervenými pozorovaniami, čiže vlastne zachytili teplo tohto planetárneho obra ďalekohľadom Williama Herschela s priemerom zrkadlového objektívu 4,2 metra na Kanárskych ostrovoch.

Sledovali ho aj druhým ďalekohľadom - UKIRT (United Kingdom Infrared Telescope, Britský infračervený ďalekohľad) s priemerom objektívu 3,8 metra na Havaji. Oba teleskopy využívajú prevažne európski bádatelia.
Vôbec prvý raz sa im zo zemského povrchu podarilo skúmať exoplanétu v blízkej infračervenej oblasti, na vlnových dĺžkach okolo dvoch mikrónov (milióntin metra), kde vydáva väčšinu svojho žiarenia.
Teplotu hornej časti ovzdušia TrES-3b určili na asi dvetisíc stupňov Kelvina.

Pri zohľadnení svetla materskej hviezdy odvodili tepelné pomery v ovzduší. Najmä to, že má inverznú vrstvu, vrstvu vzduchu, kde sa obracia bežné klesanie teploty s rastom výšky nad povrchom; na Zemi to bráni úniku vzduchu spod vrstvy do priestoru nad ňou.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý Jupiter v Strelcovi

Iná dvojica bádateľov skúmala horúci Jupiter OGLE-TR-56b. Objavený bol už v roku 2002 počas prieskumu hľadajúceho prejavy gravitačných mikrošošoviek, ktorý odhalil viacero exoplanét.

OGLE-TR-56b leží v súhvezdí Strelca približne 5-tisíc svetelných rokov od Zeme. Materskú hviezdu obieha raz za 1,21 dňa a má hmotnosť 1,29 hmotnosti Jupitera.

Exoplanétu vedci pozorovali európskym ďalekohľadom Antu zo systému VLT (Very Large Telescope čiže veľmi veľký ďalekohľad) s priemerom objektívu 8,2 metra v Čile a americkým ďalekohľadom Magellan-Baade s priemerom objektívu 6,5 metra tiež v Čile.

Pozorovania prebiehali na vlnovej dĺžke okolo jedného mikrónu. Vedci určili teplotu hornej časti ovzdušia exoplanéty OGLE-TR-56b na 2718 kelvinov. V ovzduší sa neprejavuje nijaké silnejšie prúdenie čiže vetry.
Tak ako v prípade TrES-3b, podstatné je, že pri použití vhodnej metodiky už možno skúmať ovzdušia exoplanét aj zo zemského povrchu ďalekohľadmi, ktoré nepatria k najväčším. O to sľubnejšie sa javí nasadenie pripravovanej novej generácie podstatne väčších a teda citlivejších ďalekohľadov pri skúmaní ďalších objavených exoplanét.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovania astronómovia opísali vo dvoch článkoch v časopise Astronomy and Astrophysics: TrES-3b Ernst de Mooij a Ignas Snellen z Leidenskej univerzity (Holandsko) a OGLE-TR-56b David Sing z Astrofyzikálneho ústavu v Paríži (Francúzsko) a Mercedes Lópezová-Moralesová, ktorá aktuálne pôsobí v Carnegieho inštitúte vo Washingtone (USA).
Zdeněk Urban

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 937
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 642
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 784
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 720
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 078
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 557
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 812
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 589
SkryťZatvoriť reklamu