BRATISLAVA. Spoločnosť Österreichische Rundfunksender GmbH & Co KG (ORS) sa chce zúčastniť nového výberového konania na prevádzkovateľa digitálneho terestriálneho televízneho vysielania (DVB-T) na Slovensku. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal vedúci predaja, marketingu a podnikovej komunikácie ORS Michael Weber. Spoločnosť však zároveň vo štvrtok avizovala, že rozhodnutie Telekomunikačného úradu SR (TÚ) o zrušení digitálneho tendra dá preveriť Najvyššiemu súdu SR. "Naši právnici momentálne podrobne skúmajú právnu situáciu. Ubezpečujeme však, že nebudeme váhať konať rýchlo," povedal Weber.
Aj napriek vzniknutej situácii spoločnosť verí v transparentnosť tendrov na Slovensku. "Predpokladáme, že všetky právne štandardy Európskej únie sa dodržiavajú," doplnil Weber.
Podľa neho je najväčšou výhodou spoločnosti voči konkurencii úspešné zavedenie digitalizácie v Rakúsku. "Na základe týchto skúseností môže ORS garantovať budúcnosť digitalizácie pre všetkých Slovákov," povedal Weber.
Hádka o podmienky
TÚ vo svojej reakcii na štvrtkové vyhlásenie spoločnosti ORS uviedol, že rakúska firma nesprávne informovala o dôvodoch zrušenia výberového konania. "Dôvodom je zmena plánu využitia frekvenčného spektra pre úsek 470 - 862 MHz tak, aby bol v súlade s takzvaným "plánom prechodu", ktorý je všeobecne záväzným právnym predpisom. TÚ považuje zmenu plánu využitia frekvenčného spektra za takú podstatnú zmenu okolností, za ktorých sa výberové konanie vyhlásilo, že má za následok zrušenie predmetného výberového konania," uviedol hovorca úradu Roman Vavro.
Dôvody zrušenia tendra, tak ako ich uviedol Telekomunikačný úrad SR (TÚ) sa však podľa ORS opierali len o plán prechodu na digitálne terestriálne televízne vysielanie (DVB-T). V ňom je ako podmienka pre štart digitálneho vysielania v jednotlivých frekvenčných vyhradeniach uvedené použitie metódy kódovania MPEG-2, novší štandard MPEG-4 alebo inej technologicky vhodnej metódy. Podľa ORS sa však táto podmienka netýka samotného tendra. "ORS neakceptuje toto zdôvodnenie, keďže nejde o žiadnu podstatnú zmenu podmienok, za ktorých bol tender vyhlásený, oprávňujúcu k zrušeniu tendra. Plán prechodu na DVB-T, ktorý vydal samotný vyhlasovateľ tendra, bol prijatý pred vyhlásením tendra a dáva TÚ priestor pre výber, umožňujúci uprednostnenie použitia niektorej z vymenovaných technológií," uviedla firma.
Nový tender plánujú čoskoro
Nové výberové konanie na prevádzkovateľa DVB-T vysielania na Slovensku plánuje úrad vyhlásiť už začiatkom tohto roka. "TÚ upraví podmienky tak, aby eliminoval možnosť napádania procesu výberového konania. Rozsah budúcich úprav nebude až do zverejnenia výzvy na predkladanie ponúk do výberového konania komentovať," uviedol úrad. Podľa TÚ sa všetci záujemcovia dozvedia podmienky až v deň zverejnenia výzvy.
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR predpokladá, že nový tender vypracuje TÚ tak, aby pri ňom nevznikli také pochybnosti, ako v prípade zrušeného výberového konania. Bývalý šéf úradu Branislav Máčaj, ktorého parlament na návrh ministra Ľubomíra Vážneho koncom vlaňajška odvolal, tvrdí, že zrušenie tendra dokazuje stratu nezávislosti Telekomunikačného úradu. O nezávislosť úradu vyjadrila v decembri obavu aj eurokomisárka pre telekomunikácie Viviane Redingová vo svojom liste adresovanom ministrovi Vážnemu. Ten jej mal do 15. decembra vysvetliť transparentnosť Máčajovho odvolania.
Do zrušeného tendra, ktorý bol vyhlásený už 20. augusta minulého roku sa prihlásili štyria záujemcovia, ktorými sú slovenské spoločnosti Telecom Corp. a Towercom a zahraničné spoločnosti Valtech Communications Inc. z Kanady a Österreichische Rundfunksender GmbH & CoKG (ORS) z Rakúska. TÚ listom oznámil účastníkom zrušenie výberového konania s uvedením dôvodu a vrátil im ich neotvorené ponuky.