Švajčiarsky chemik Paul Hermann Müller, objaviteľ insekticídneho prostriedku DDT a nositeľ Nobelovej
ceny, sa narodil pred 110 rokmi 12. januára 1899.
Paul Müller prežil detstvo v Lenzburgu, odkiaľ pochádzal jeho otec. Základné a stredné vzdelanie získal v Bazileji v evanjelických vzdelávacích inštitúciách.
V roku 1916 nastúpil do práce ako asistent v chemickom laboratóriu a neskôr pracoval ako chemik asistent vo vedecko-priemyselnom laboratóriu firmy Lonza A. G. Tam získal rozsiahle praktické vedomosti, ktoré mohol zúročiť pri svojom ďalšom pôsobení v chemickom priemysle. Z laboratória odišiel študovať na univerzitu v Bazileji. Doktorát získal v roku 1925.
Svoju ďalšiu kariéru začal v spoločnosti J. R. Geigy. Venoval sa výskumu a vývoju látok používaných pri spracovaní koží a pri ochrane textilu pred hmyzom. V roku 1935 začal pracovať na príprave syntetického insekticídneho prostriedku. Štyri roky intenzívnej práce viedli k vzniku látky, ktorú verejnosť pozná pod názvom DDT, patentovanej v roku 1940.
V roku 1946 sa stal Müller námestníkom riaditeľa pre výskum a vývoj látok na ochranu rastlín. DDT bolo určené na hubenie hmyzu. Prvýkrát bolo syntetizované v roku 1874 rakúskym študentom, ale až Müller spoznal jeho
insekticídne účinky. Od druhej svetovej vojny sa DDT hromadne používal ako prípravok proti škodlivému hmyzu v poľnohospodárstve, ale predovšetkým na likvidáciu komárov a moskytov, prenášajúcich maláriu v tropických krajinách.
V roku 1948 dostal Paul Hermann Müller za objav DDT Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. Zomrel vo Švajčiarsku v Bazileji 12. októbra 1966.
Po vyše 20 rokoch bolo DDT po preukázaní škodlivosti pre ľudský organizmus zakázané používať. Zistilo sa, že táto látka sa v prírode nerozkladá, transportuje sa vzduchom alebo vodou do vzdialených oblastí a ukladá sa v živých organizmoch, vrátane ľudí v koncentráciách, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie. Z hľadiska životného prostredia patrí medzi najzávažnejšie kontaminanty.
Dôvodom nerešpektovania zákazu jeho používania v afrických a ázijských krajinách je boj s maláriou, hoci už existujú alternatívne metódy ochrany pred týmto ochorením.