LONDÝN. O novom objave vedcov napísal internetový server BBC.
Tichomorskú rybu poznáme už 120 rokov, ale živý exemplár sa dlho nepodarilo uloviť. Až minulý rok vedci jednu chytili v Tichom oceáne.
Testy potvrdili, že táto ryba je jediným známym stavovcom, ktorý si vyvinul zrkadielka na zachytávanie svetla do očí, vysvetlil vedecký tím v časopise Current Biology.
"Za takmer 500 miliónov rokov vývoja stavovcov, počas ktorých žilo a vymrelo mnoho tisíc druhov, je toto jediný známy druh, ktorý vyriešil zásadný optický problém, s ktorým sa stretávajú všetky oči - ako vytvoriť obraz s použitím zrkadla," hovorí profesor Julian Partridge z Bristolskej univerzity, ktorý viedol výskum.
Ryba patrí medzi lúčoplutvé, zvláštne hlbokomorské ryby, ktoré obývajú vody tropického pásma až mierneho pásu v Atlantickom, Tichom a Indickom oceáne.
Vzácny exemplár Dolichopteryx longipes ulovil profesor Hans-Joachim Wagner z univerzity v Tübingene vo vodách pri súostroví Tonga medzi Novým Zélandom a Samoou.
Na prvý pohľad vyzerá, ako keby ryba mala štyri oči, ale technicky má len dve, z ktorých každé sa rozštiepilo na dve prepojené časti.
Ryba potrebuje jednu polovicu na zameranie hore, na zachytenie chabých zábleskov svetla z morskej hladiny tisíc metrov nad ním.
Druhá polovica, ktorá pripomína hrbolček na boku rybej hlavy, smeruje dole. Pri pohľade zospodu "zrkadlové oči" červenooranžovej farby zaostrujú na svetlo z hlbín. Tieto "divertikulárne" oči (akési výdutiny v jednom orgáne) sú jedinečné medzi všetkými stavovcami v tom, že používajú zrkadielko na vytvorenie obrazu.
Z tisícimetrovej vodnej hĺbky preniká len veľmi málo svetla a rovnako ako mnohé ďalšie hlbokovodné ryby aj táto je stavaná na využitie čo najväčšieho množstva zo svetla, ktoré tam je.
V tých hĺbkach sú to záblesky bioluminiscenčného svetla z iných živočíchov, ktoré po nich prevažne pátrajú.
"Divertikulárne oči zobrazia tieto záblesky a varujú rybu pred inými zvieratami, ktoré sú aktívne a inak neviditeľné pod jeho zraniteľným bruchom."
Zrkadielko využíva tenké plátky, možno tvorené guanínovými kryštálmi, usporiadanými do viacvrstvového zväzku.
Partridge pomocou počítačovej simulácie zistil, že presná orientácie doštičiek v zakrivenom povrchu zrkadielka je dokonale zameraná na odrazenie svetla do sietnice vlastného oka.
"Rybe to musí dávať veľkú výhodu v hlbokom mori, kde schopnosť zachytiť aj ten najslabší a najkratší záblesk môže predstavovať rozdiel medzi tým, či sa ryba nakŕmi alebo ju samotnú niekto zje," poznamenal profesor.