BRATISLAVA. Čo bolo skôr, sliepka alebo vajce? Tak znie paradox, na ktorý zatiaľ nevieme odpovedať. V reči astronómie donedávna znel takto: vznikli skôr masívne čierne diery alebo galaxie? Podľa posledných výskumov na túto otázku jestvuje odpoveď: čierne diery - teda skoro neviditeľné objekty, ktoré sa nachádzajú v strede galaxií. Doteraz však nebolo jasné, či galaxie „vznikajú" z hmoty, ktorá sa formuje okolo supermasívnych čiernych dier, alebo naopak, či dôsledkom zhlukov takejto hmoty je v jej strede diera.
Prvé boli diery
„Vyzerá to, že prvé sú čierne diery," povedal podľa BBC Chris Carilli z amerického Národného astronomického observatória v Novom Mexiku. Dôkazy k takýmto tvrdeniam vedci zverejnili na výročnej konferencii v Kalifornii. Pochádzajú z rádioteleskopických pozorovaní „starého" vesmíru, teda objektov, ktoré pozorujeme v dávnej minulosti. Pozorovania ukazujú, že vo veľmi vzdialenom (časom i vzdialenosťou) vesmíre jestvujú čierne diery, ktoré sú vzhľadom na galaxie „okolo" nich oveľa hmotnejšie, ako naznačovali pozorovania bližších objektov. Carilli však dodal, že zodpovedanie tejto otázky je skôr vecou prestíže.
Svet okolo nás
„Nemyslím si, že to nejako osvetľuje temné vody nášho chápania, ako tie galaxie vznikajú," povedal pre agentúru AP. Dôležitejšie je zistiť, ako vznik čiernej diery ovplyvňuje formovanie hmoty okolo nej. „Aby sme pochopili, prečo a ako sa vyvinul vesmír do podoby, ako ho poznáme dnes, musíme pochopiť, ako vznikli prvé hviezdy a galaxie," dodal Carilli. Len nedávno vedci potvrdili, že aj v strede našej galaxie sa nachádza masívna čierna diera. Tie vznikajú po kolapse masívnych hviezd.