
Washington 8. januára (TASR) -
Prvé úsporné opatrenia urobili obaja spolupredsedovia správnej rady Motoroly Greg Brown a Sanjay Jha, ktorí sa v tomto roku vzdali štvrtiny príjmu.
Ostrejšie úsporné opatrenia súvisia s poklesom na trhu mobilných telefónov. Nokia v prognóze na tento rok uviedla, že zrejme dôjde k poklesu dopytu. Analytici Citigroup dokonca predpokladajú, že tento rok sa na globálnom trhu predá o 13 % menej mobilných telefónov než vlani.
Motorola v októbri 2008 informovala, že zo 66.000 zamestnancov prepustí 3000 a výrobné náklady zníži o 800 miliónov USD (588,48 milióna eur). Koncern v predchádzajúcich dvoch rokoch prepustil 9000 zamestnancov.
Hlavným problémom Motoroly je divízia mobilných telefónov. V treťom štvrťroku minulého roka predala o 32 % menej prístrojov než v rovnakom období predvlaňajška. Motorola stratila tretiu pozíciu medzi ich výrobcami a dostala sa za spoločnosť Sony Ericsson.
Motorola nedokázala držať krok v segmente mobilných telefónov s konkurentmi. Vo výrobe ultraplochých prístrojov "Razr" zaostáva za nimi až štyri roky. Koncern doteraz nerealizoval zámer zbaviť sa divízie mobilných telefónov. O jej predaji sa teraz nedá vôbec uvažovať, lebo celkové ekonomické prostredie je zlé. Motorola by za divíziu nezískala primeranú cenu. Otázkou je, či sa jej to podarí niekedy v budúcnosti.
Motorola v treťom štvrťroku v dôsledku slabého výkonu divízie mobilných telefónov vyprodukovala stratu 397 miliónov USD. V rovnakom štvrťroku 2007 dosiahla zisk 60 miliónov USD.
Iné divízie koncernu dosahujú podstatne lepšie výsledky. Nedávno získali veľkú objednávku z Číny. V jej 42 mestách vybudujú širokopásmovú mobilnú sieť.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.
(1 EUR = 1,3595 USD)