SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Rok vraj zachráni Microsoft

Nový Windows, nové mobily na platformách od Google, či zmeny správania spotrebiteľov? Čo najviac zmení rok 2009?

Android - mobilný operačný systém od Google, ktorý vstúpil do sveta mobilov pod krídlami amerického T-Mobile a taiwanskej firmy HTC. Tento rok sa vraj objaví 40 mobilov s Androidom. Prekonajú spolu iPhone?Android - mobilný operačný systém od Google, ktorý vstúpil do sveta mobilov pod krídlami amerického T-Mobile a taiwanskej firmy HTC. Tento rok sa vraj objaví 40 mobilov s Androidom. Prekonajú spolu iPhone? (Zdroj: Reuters)

Na svetovom trhu je miesto možno pre päť počítačov, hlásal pred 50 rokmi Thomas Watson, prezident gigantu IBM. Vysávač poháňaný nukleárnou energiou bude realitou do desiatich rokov, oznámil výrobca vysávačov Alex Lewyt v roku 1955. Internet v roku 1996 katastroficky skolabuje, predpovedal Robert Metcalfe, muž, ktorý sa výrazne zaslúžil o vytvorenie a štandardizáciu tejto celosvetovej siete.

Predpovede technologických osobností pripomínajú veštby z krištáľovej gule. Keď sa podaria, na konci roka sa na svojom blogu alebo webe bijú do pŕs. Pri nesprávnych hľadajú výhovorky alebo posúvajú ich platnosť: „stane sa to o rok“. Úplne pomýlené prognózy, ako napríklad tri vyššie uvedené vyjadrenia, sa zase stávajú legendami.

Predpovede sú neistá pôda, no napriek tomu na prelome rokov sa ich každoročne objavia desiatky. Čo teda analytici, blogeri a ľudia z technologickej brandže vyveštili na tento rok?

Kríza čaká na Windows 7

Americká hospodárska kríza ovládla nielen hodnotenia roku 2008, ale aj predpovede na rok ďalší. Skôr než pesimizmus však v tomto biznise prevláda optimizmus.

„Ak sa stabilizuje ekonomika, technológie sú pre náš život natoľko dôležité, že sa začnú nakupovať ako prvé,“ napísal pre PC Mag známy americký analytik Tim Bajarin. Podľa Bajarina sa trh technológií spamätá z krízy omnoho rýchlejšie, ako napríklad trh s nehnuteľnosťami alebo automobilový priemysel.

Najväčším stimulom má byť podľa viacerých predpovedí nový operačný systém Windows 7 od Microsoftu. „Windows 7 vyvedie trh z nečinnosti,“ píše Bajarin. Podľa analytika to nie je len prianie. Pri všetkých doterajších uvedeniach nových operačných systémov od Microsoftu (okrem Visty) bol pozorovaný ten istý jav – nasledujúcich 24 mesiacov trh dramaticky rástol.

K predpovedi sa pridáva aj server CNET. Ten si trúfa označiť aj presný dátum, keď Windows 7 bude v obchodoch – máme sa vraj tešiť na 2. november.

Android nastupuje

Druhou hviezdou predpovedí sa stal systém Android od Google. V minulom roku sme sa dočkali prvého mobilného telefónu postaveného na tejto platforme, podľa technologických blogerov sa v budúcom roku objavia desiatky nových zariadení.

Prekonajú „Google mobily“ predaj lámača rekordov iPhone? „Zariadení bude 40 a predá sa ich viac už v júli,“ tvrdí Matthaus Krzykowski z VentureBeat.com. Vo veštbe mu oponuje bloger Louis Gray: „Android nedosiahne ani 20 percent predaja iPhonu v roku 2009.“

Podľa Tima Bajarina Android nezačne prenikať len do mobilov, ale možno ho uvidíme aj v iných zariadeniach. Prinesie rok 2009 set-top box, osobný počítač alebo digitálnu televíziu na báze tohto systému?

Sociálne médiá porastú

Kríza-nekríza, ľudia sa stále chcú zabávať. Tvrdí to pre Wall Street Journal šéf investičnej spoločnosti Lightspeed Venture Partners Jeremy Liew. Predpovedá, že najviac v budúcom roku porastú práve sociálne médiá, ktoré „sú bezplatné a nekonečne zábavné“. A netýka sa to len Facebooku alebo Myspace. Na svoje si majú prísť aj menšie a užšie zamerané sociálne weby.

Sociálne médiá sa budú aj nakupovať. Najväčšou rybou na predaj je americký mikroblog Twitter, ktorý aj napriek miliónom užívateľom stále nevie nájsť spôsob, ako zarobiť. Kto ho kúpi? Bloger Stowe Boyd menuje: Cisco, IBM, Microsoft alebo Google.

Predpovede, ktoré uspejú len veľmi ťažko

  • Šéf Applu Steve Jobs bude nasledovať Billa Gatesa a oznámi svoj odchod
  • Google kúpi New York Times
  • Vďaka extrémistickej skupine sa zrúti web Bieleho domu
  • E-mail „zomrie“. Pracovný výkon sa prestane merať počtom poslaných e-mailov
  • Nový webový projekt zmení doterajšiu predstavu o tom, čo je blog

Ktoré hry? Sims 3 je víťaz

Podľa Jeremyho Liewa sa kríza výrazne neodrazí ani v predaji hier. Tie sú totiž relatívne lacné. „Za 90-minútovú zábavu v kine zaplatíte 10 dolárov. Za 60 dolárov dostanete hru, s ktorou máte zábavu na 50 až 100 hodín.“ Podľa Liewa bude tiež pokračovať úspech webov ako Pogo.com, ktoré ponúkajú zadarmo nenáročné online hry, virtuálnych svetov ako SecondLife alebo veľkých multiplayerových hier.

Na čo sa tešiť medzi zatiaľ neohlásenými platenými hrami? V obchodoch bude pokračovanie legiend Duke Nukem Forever a StarCraft II, tvrdí BigDownload.com. Rekordy predaja však bude podľa servera trhať iná hra – rodinná Sims 3. Či sa tak stane, uvidíme už vo februári, keď hra vyjde.

Odíďte od technológií

Máte na Facebooku stovky alebo tisíce priateľov? V roku 2009 vám začne liezť na nervy obrovské množstvo informácií, ktorými vás budú zaplavovať, a začnete svoje internetové priateľstvá okresávať. Podľa americkej analytičky Charlene Li práve trend „menej kamarátov“ bude hitom tohtoročnej webovej sezóny.

Ron Tolido, viceprezident poradenskej spoločnosti Capgemini, ide vo svojej predpovedi ďalej. Podľa neho informácie a technológie v našich životoch už hrajú príliš veľkú rolu a mali by sme si od nich oddýchnuť.

Pozitívne napríklad hodnotí rozhodnutie britskej železničnej spoločnosti C2C, ktorá začala vo svojich vlakoch blokovať mobilný signál. Jeho rada na rok 2009: Zabudnite na svoj blog, Facebook, nekontrolujte si každú polhodinu e-maily, prestaňte všetko googliť, vypínajte si mobil tak často, ako to ide – bude in.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skryť Zatvoriť reklamu