SME

Zahrajte si YouTube symfóniu

Klasická hudba pokračuje v objavovaní možností internetu. Po prenosoch z koncertov je tu premiéra on­line symfonického orchestra.

BRATISLAVA. Slogan Všetko je na webe je čoraz menej iba reklamnou frázou. Najnovšie to dokazuje ambiciózny projekt s názvom YouTube Sym­phony Orchestra.

„Ako sa dostanete do Carnegie Hall? Cvičte a uploadujte,“ začal vyzývať muzikantov z celého sveta YouTube. Populárny server ponúkajúci najrôznejšie videá sa rozhodol zaex­perimentovať a stvoriť prvý symfonický orchester cez internet. Objednal si premiéru symfónie od známeho čínsko– amerického skladateľa Tan Duna, ktorej premiéru odohrajú víťazi nezvyčajného konkurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na samostatnej webstránke www.youtube.com/orchestra už visia rozpísané party jednotlivých nástrojov symfónie. Ktokoľvek si ich môže stiahnuť, nacvičiť, zaznamenať svoj výkon na video a do 28. januára ho poslať (cez YouTube, pochopiteľne) komisii. O tom, kto sa posadí do orchestra na premiéru skladby v apríli 2009 v legendárnej newyorskej Car­negie Hall, budú rozhodovať aj hlasy fanúšikov, ktorým budú videá dostupné.

Nápad je originálny a podrobne prepracovaný. Ešte v októbri dostali noty do rúk členovia London Symphony Orchestra a naskúšali ich za prítomnosti kamier. Videá teraz YouTube ponúka uchádzačom o miesto v jeho vlastnom orchestri ako netradičnú pomôcku. Možnosť skúšať v domácom pohodlí a mať iba pre seba samotného autora ako dirigenta na neobmedzený čas, je luxusná.

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: London Symphony Orchestra s Tan Dunom

Okrem toho je tu ďalšie bonusové gesto: „V YouTube symfonickom orchestri môžete hrať na akýkoľvek nástroj. Ak váš nástroj v úvodnej ponuke nie je, vyberte si nástroj podobného rozsahu a výšky, aby ste mohli získať vhodný notový záznam,“ píšu autori projektu a na stránke ponúkajú vlastné návrhy.

Päťdesiatnik Tan Dun je uznávaný vo svete klasickej hudby a zároveň má cit pre masy – najviac ľudí ho pozná vďaka soundtracku pre film Tiger a drak. Jeho nová skladba šikovne kombinuje oba svety. „Nie je dlhá ani obzvlášť technicky náročná, v podstate taká postmoderná klasika,“ hovorí hudobný producent a muzikológ Adrián Rajter. „Trúbkové sólo evokuje Dvo­řákovu symfóniu č. 9 a je tam priamy citát z Beethovena.“

SkryťVypnúť reklamu

Ten priznal aj sám skladateľ. Skladbu nazval Internet Symphony No. 1 Eroica. Že sa zrodila v 21. a nie v 19. storočí, prezrádzajú disky z automobilových kolies, ktoré používa jeden z hráčov na bicie. Tie sú však jediným autorským „výstrelkom“.

Kto sa však chce naozaj posadiť do orchestra 19. apríla v Carnegie Hall, musí podstúpiť ešte jedno kolo konkurzu. Po nacvičení svojho partu z internetovej symfónie musí uká­zať aj „povinné cviky“. To znamená vybrať si niektoré z odporúčaných diel klasikov od Bacha po Čajkovského a zavesiť na YouTube aj videozáznam dokazujúci jeho zvládnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu