TESTOVALI SME (RECENZIA)

MDA Compact IV – diamant v podaní T-Mobile

T-Mobile MDA Compact IV je dvojičkou najpredávanejšieho zariadenia z dielní HTC – modelu Touch DIAMOND. Predstavuje revolúciu na poli mobilných telefónov s operačným systémom Windows Mobile. V miniatúrnom balení s hmotnosťou pod 100 gramov sa ukrýva skuto

MDA Compact IV
Plusy
 • Malé rozmery a nízka váha
 • Špičkový jemný VGA dotykový displej
 • TouchFLO 3D dotykové ovládanie
 • Magnetický stylus
 • Akcelerometer
 • Výborná práca s internetom
 • HSDPA do 7,2 Mbps + Wi-Fi
 • Rýchly 528 MHz procesor
 • Široké možnosti využitia vďaka operačnému systému
Mínusy
 • Relatívne slabá výdrž batérie
 • Absencia slotu pre pamäťové karty
 • Problematické stláčanie kláves pod displejom
 • Slabý reproduktor pri zvonení / hlasitom odposluchu

čný mobilný klenot!

Trpaslik s obrou výbavou

Čo robí MDA Compact IV výnimočným? Ohromná funkčná výbava, ktorá sa ukrýva v jeho drobnom tele. V minulosti sme boli zvyknutí na kompromisy. Teraz to už neplatí. Wi-Fi, GPS, akcelerometer, rýchly procesor, 4GB zabudovaný flash disk, 3.2 megapixelový fotoaparát s autofokusom, a to všetko pri výslednej hmotnosti len 98 gramov.

Ľahší a oblejší ako Diamond

MDA Compact IV je vlastne upravenou verziou HTC Touch Diamond pre operátora T-Mobile. O2 má vo svete taktiež svoju modifikovanú verziu - Xda Ignito. O2 i HTC verzie vážia 110 gramov. MDA Compact 4 schudlo pre T-Mobile ešte 12 gramov navyše. Od Diamondu sa odlišuje aj decentnými zaoblenými hranami a dizajnovo prerobenou zadnou stranou. Tú tvorí šedý matný plast, ktorý sa príjemne drží v ruke a najmä nepriťahuje odtlačky prstov.

Špičkový displej s maximálnou jemnosťou

Dotykový displej predstavuje pýchu tohto zariadenia. Je citlivý, farby zobrazuje veľmi realisticky. Čierna až splýva s okrajmi displeja, biela žiari ako po vypraní. Jemnosť pri VGA rozlíšení (640 x 480) a uhlopriečke 2,8 palca dosahuje zhruba 4-krát vyššiu hustotu obrazových bodov, akú ponúkajú bežné displeje. MDA Compact IV sa jednoducho hrdí špičkou medzi displejmi.

Nedokonalé tlačidlá

Zamrzia skôr tlačidlá umiestnené pod displejom. Stláčajú sa príliš tvrdo a neisto. Stredové okrúhle tlačidlo je dotykové. Využijete ho napriklad pri fotografovaní. Okolo okrúhleho stredu sa nachádzajú ukryté štyri smerové tlačidlá. Navigácia v menu je však omnoho jednoduchšia pomocou prstov alebo s využitím stylusu.

Na vrchnej časti telefónu sa nachádza tlačidlo pre zapnutie / vypnutie displeja. Tým pádom sa uzamkne aj dotykové ovládanie. Dlhším podržaním tlačidla sa telefón vypne. Pred tým ešte overí vypnutie hláškou. Na ľavej strane nájdete dvojicu tlačidiel štandardne určených na reguláciu hlasitosti. Pravá strana je prázdna, pre tlačidlo fotoaparátu sa bohužiaľ miesto nenašlo.

Magnetický stylus so zmyslom pre detail

Magnetický stylus, ktorého miesto je v pravom dolnom rohu, je pôžitkom. Pri jeho vytiahnutí sa automaticky aktivuje displej a rozsvietia klávesy. Ak ho vyberiete počas hovoru, spustí sa program Poznámky, kde si viete narýchlo zapísať dôležité informácie. Táto funkcia sa dá v menu deaktivovať. Kovovo-plastový stylus je pevný a dobre sa drží v ruke. Magnet dokončuje prácu pri jeho zasúvaní. Podobne sú riešené nabíjacie konektory notebookov Apple.

Rýchly procesor, nerozšíriteľná 4 GB pamäť

Srdcom MDA Compact IV je rýchly 528 Mhz procesor Qualcomm. Do výbavy dostalo 128 MB RAM a 256 MB ROM pamäte. Špecialitou je 4 GB interná pamäť, ktorá sa v systéme tvári ako pamäťová karta. Reálne je možné na ukladanie využiť 3800 MB. Je pravdou, že do zariadenia sa už nevošiel slot pre rozšírenie pamäte pamäťovou kartou. 4 GB však pohodlne stačia na uchovanie množstva hudby aj niekoľkých filmov. S pomocou USB kábla sa zobrazí interná 4GB flash pamäť v PC ako samostatný disk. Kopírovanie či mazanie súborov je tak jednoduché a rýchle.

Operačný systém

Operačný systém Windows Mobile 6.1 Professional sa po mnohých predchádzajúcich generáciách všeličomu priučil. Samozrejme, nikdy nedosiahne bleskovú rýchlosť, akú majú niektoré telefóny bez OS. Ponúka však ohromné kvantum možností ukrytých v aplikáciách, programoch a hrách. Tie dokážu váš mobilný telefón premeniť na GPS navigáciu, diktafón, ovládač, internetový prehliadač, prenosný televízor alebo hernú konzolu. Je ho možné konfigurovať podľa vlastnej chuti a mobilní nadšenci si určite prídu na svoje. Aj keď občas vie pekne potrápiť.

Na českej stránke SmartWiki nájdete množstvo trikov a vylepšení, ako si pretvoriť MDA Compact IV / HTC Diamond na svoj obraz.

TouchFLO 3D - revolúcia v dotyku

Samostanú pozornosť si zaslúži nové užívateľské prostredie s názvom TouchFLO 3D. Jeho funkciou je zjednodušiť ovládanie zariadenia cez dotykový displej, či už prstami alebo sylusom. T-Mobile si TouchFLO 3D upravil do vlastných farieb. Tento systém prináša úplne nový rozmer dotykového ovládania a dá sa naň veľmi rýchlo zvyknúť. Vynikajúcou pomôckou je ikonka v pravom hornom rohu, ktorá vyvolá zoznam spustených aplikácii. Môžete tak potom urýchliť chod systému vypnutím nepotrebných programov, alebo skončiť všetky aplikácii jediným kliknutím.

Na základnej spodnej pohyblivej lište sa nachádzajú ikony:

 • Home (základná obrazovka)
 • Widgets (malé programy pre zjednodušenie prístupu k webovým službám)
 • People (fotokontakty ľudí v zozname)
 • Messages (SMS správy urobené na štýl chatu)
 • Mail (graficky štýlovo prevedený e-mailový klient)
 • Music (hudobný prehrávač zobrazujúci obaly albumov)
 • Web ‘n’ Walk (TV v mobile a prehliadač Opera)
 • Weather (krásne animované aktuálne počasie sťahované z internetu)
 • Settings (nastavenia telefónu)
 • Programs (ikony s možnosťou pridania vlastných programov)

GPS

Poteší aj GPS chip s doplnkovou A-GPS funkciou. Na určenie polohy nepotrebujete, ako je to pri niektorých telefónoch, pripojenie na internet (okrem Google Maps). GPS dokázalo nájsť satelity v pomerne krátkom čase. Pohyb na mape plnej 3D budov s navigačným softvérom iGO8 bol plynulý vďaka rýchlemu procesoru. V telefóne nájdete aplikáciu CoPilot LIVE, ktorá je však bez licencie nepoužiteľná.

Akcelerometer ako sa patrí

Zabudovaný akcelerometer otáča automaticky fotky vo fotogalérii s otočením telefónu. Na využitie celej plochy displeja k prezeraniu snímkov teda stačí len nakloniť telefón o 90 stupňov. Pravá zábava však príde až pri hrách. V telefóne nájdete návykovú hru Teeter. Vďaka nej zistíte, aký citlivý akcelerometer naozaj je. Podstatou hry je dostať guľôčku do správneho otvoru. Terén sa s postupujúcimi levelmi komplikuje. Hra je jednoduchá, no práve tým si získala každého, kto telefón dostal do rúk. Občas bolo však ťažké dostať ho z tých rúk späť. Hry a aplikácie s využitím akcelerometra sa tešia veľkej obľube. Môžete ich nájsť napríklad aj vo fóre XDA Developers.

Hudba a video

Hudba nepatrí k silným stránkam MDA Compact IV. Chýba mu štandardný audio jack pre pripojenie vlastných slúchadiel. Tie, ktoré dostanete v balení sa radia skôr k priemeru a žiadnu extra kvalitu neposkytujú. Hudobný prehrávač v TouchFLO 3D prostredí sa snaží. Graficky vyzerá lákavo, zobrazuje fotky albumov, a jemne napodobňuje v rozdelení skladieb iPhone. Pripadal nám však dosť nepraktický. No aplikácií na prehrávanie hudby je pre Windows Mobile viac ako dosť. Napríklad PocketMusic.

MDA Compact IV však exceluje v oblasti prehrávania videa. Stiahnuté seriály alebo filmy o veľkosti 500 MB bez potreby konvertovania alebo zmenšovania prehráva plynulo, takmer bez seknutia. Na VGA displeji je ich sledovanie doslova zážitkom. Populárnym programom na prehrávanie videa (keďže štandardný Windows Media Player toho veľa nezvláda) je CorePlayer.

Fotoaparát

3,2 megapixelový fotoaparát fotí dobre na svetle, o niečo horšie je to už s fotkami v interiéroch. K dispozícii je dôležitý autofokus. Zaostovanie sa vykonáva jemným priložením prsta na okrúhle dotykové potvrdzovacie tlačidlo. Po jeho stlačení sa fotografia zachytí. Pre osvetľovaciu diódu sa miesto nenašlo. Fotky vyzerajú na jemnom displeji telefónu výborne.

Akcelerometer pomáha s otáčaním a využívaním celej plochy displeja. Zoom fotiek je efektne riešený. Pri prezeraní fotografií zatočíte prstom v smere hodinových ručičiek, priamo po displeji alebo okolo okrúhleho potvrdzovacieho tlačidla, a fotka za priblíži. Oddiaľovanie sa deje točením proti smeru hodinových ručičiek. Dlhším zatlačením na displej je potom možné posúvať sa po priblíženej fotografii. Video dosahuje priemernú až podpriemernú kvalitu.

Internet

Mobilný internet sa dostáva do popredia stále viac. MDA Compact je na mobilnú internetovú budúcnosť dokonale pripravené. Okrem zabudovaného Wi-Fi ponúka dátové prenosy cez HSDPA do rýchlosti až 7.2 Mbps. To už pohodlne stačí aj na prenos hlasu napríklad cez Skype, čo znamená telefonovanie zadarmo (platíte len za prenesené dáta).

Na prezeranie internetu sme používali zo začiatku Operu Mobile. Nakoniec však vyhrala jednoduchšia, ale omnoho rýchlejšia Opera Mini. S jej pomocou sa dajú prezerať takmer všetky webové stránky. V populárnom Gmaile môžete cez Operu Mini dokonca posielať emaily s prílohami, ktoré máte uložené v telefóne.

Mobilná kancelária

Stiahnuté Office dokumenty je možné prezerať a dokonca aj editovať vďaka aplikáciám Excel, OneNote, Powerpoint a Word Mobile. Všetky dostanete zadarmo v základnom balíku. V telefóne sa okrem Office balíku a množstva ďalšej predinštalovanej softvérovej výbavy nachádza aj YouTube player. Máte tak k dispozícii tisíce videí na spestrenie voľného času.

Výdrž

Výdrž batérie závisí na využívaných funkciách. So zapnutým Wi-Fi, pri surfovaní internetu a počúvaní hudby na pozadí, nie je problém vybiť baterku aj dvakrát za deň. Pri bežnom používaní vydrží telefón na jedno nabitie do dvoch dní. Cenný trik ako si výdrž telefónu predĺžiť, ktorý aj naozaj funguje, je vypnutie automatickej korekcie podsvietenia (Settings/System/Power/Backlight). Jednoducho si nastavte jas displeja na určitú pevnú úroveň, napríklad na polovicu a ušetríte tak energiu, ktorú by spotreboval svetelný senzor.

MDA Compact IV je zariadenie, ktoré konečne dokáže sprístupniť výhody operačného systému Windows Mobile širokému okruhu užívateľov. V kompaktnom tele s kvalitným vyhotovením ponúka špičkovú výbavu: prvotriedny VGA displej, revolučné TouchFLO 3D ovládanie, množstvo užitočných, praktických i oddychových aplikácii zadarmo priamo v telefóne, akcelerometer, GPS, Wi-Fi alebo rýchle HSDPA. Menej kvalitné tlačidlá či absencia pamäťových kariet môžu niekomu prekážať. MDA Compact IV si taktiež vyžaduje čas, kým si ho upravíte na svoj obraz, doinštalujete potrebné aplikácie a naučíte sa pracovať so všetkými funkciami, ktoré ponúkA. No ak si naň raz zvyknete, prirastie vám k srdcu a všetky menšie nedokonalosti mu s radosťou odpustíte.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 863
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 390
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 713
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 074
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 687
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 430
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 525
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 966
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 920
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 158

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: RTVS podľa Ruttkaya v súčasnej podobe neprežije

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

Neprehliadnite tiež

Google vyhľadávač už prečeše aj vaše vlastné dáta

Vyhľadávač zindexoval vaše dáta v cloude, aby vám našiel čo potrebujete vidieť.

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.