HARTFORD. Informovala o tom agentúra AP.
Peru požaduje, aby univerzita vrátila všetky predmety a navyše zaplatila odškodné, ktorého výšku doteraz neurčili.
Tisícky keramických predmetov, kostí, mumifikovaných tiel a textílií poslal na Yaleovu univerzitu americký archeológ Hiram Bingham, ktorý Machu Picchu objavil v roku 1911. Bingham sa vtedy dohodol s peruánskou vládou, že sa predmety na Machu Picchu vrátia, niektoré z nich však zostali v Spojených štátoch.
Podľa peruánskeho národného kultúrneho strediska univerzita má doteraz viac než 46-tisíc artefaktov, americká inštitúcia však hovorí len o 4000 kusoch.
Zástupcovia Yaleovej univerzity a peruánskej vlády rokovali o vrátení predmetov už od roku 2006. Tento rok v septembri obidve strany súhlasili, že univerzita artefakty vráti, dohoda však nakoniec stroskotala pre spory o počet predmetov, ktoré si chcela univerzita zatiaľ nechať na vedecký výskum a postupne ich vracať v priebehu ďalších desaťročí.
Zástupcovia univerzity zatiaľ oficiálne žalobu nedostali. Rektor Richard Levin však vyjadril nad postupom peruánskej strany sklamanie, pretože k urovnávaniu sporu mimosúdnou cestou podľa neho boli blízko.
Machu Picchu nechal zrejme okolo roku 1450 postaviť inský vládca Pachacútec Yupanqui. Asi sto kilometrov od vtedajšieho centra Inskej ríše Cuzca vznikol komplex s chrámami, palácmi, terasami a záhradami postavený z kameňov bez použitia spojiva. Zhruba sto rokov po vzniku obyvatelia mesto náhle opustili. Od roku 1983 je na zozname pamiatok UNESCO.