Pátraním po pôvode zháňaného ihličnanu, rovnako ako darčekov, ktoré sa pod ním ocitnú, a zvážením, akým spôsobom ich bude možné prípadne aj zlikvidovať ako odpad, môžu ľudia pomôcť nielen tejto planéte, ale aj vlastnej peňaženke.
„Je zvláštne, že počas vianočných sviatkov aj ľudia, ktorí sa celý rok správajú ekologicky, nechajú sa strhnúť stresom, musia predsa urobiť veľa vecí a „zelené návyky" vyletia von oknom," povedal Peter Sander, spoluautor knihy Zelené vianoce: Ako prežiť šťastné, ekologické sviatky.
Veľa ľudí na stromčeky navešia ťažko recyklovateľné ozdoby, vyzdobia dom šnúrami energiu žerúcich svetielok a darčeky zabalia do rolí papiera s jediným cieľom: šíriť sviatočnú náladu.
Výsledkom podľa Sandera je, že od Dňa vďakyvzdania do Vianoc Američania vyprodukujú takmer miliardu kilogramov odpadkov týždenne.
Papierových pohľadníc sa počas sviatkov v USA pošle toľko, že by zaplnili plochu futbalového ihriska do výšky desaťpodlažného domu.
Avšak zatratiť Vianoce nie je potrebné. Od miestne vypestovaných stromčekov až po energiu šetriace diódy majú Sandler a ďalší ekológovia množstvo návrhov, ako sviatočné oslavy urobiť zelenšie. Ak sú ľudia zvyknutí na Vianoce mať stromček, odporúča väčšina ekológov živý. Ten pred odrezaním čistí vzduch a udržiava zeleň a po sviatkoch je možné rozdrviť ho na mulčovací materiál.
"Alternatívou sú totiž umelé stromčeky, ktoré vyrábajú prevažne v Číne, ktoré sa musia k zákazníkom prepravovať cez polovicu sveta," vysvetľuje Sandler.
"Voľba je zjavná, ak nežijete v Arizone, kam sa tak či tak musia stromčeky dovážať zo vzdialenosti 1500 kilometrov."
Čo sa týka vianočných dekorácií, mohli by ľudia začať využívať energiu šetriacie svetlá. Vďaka tomuto kroku sa účet za nasvietenie vianočného stromu pred štátnym parlamentom v Bostone minulý rok podarilo znížiť zo 775 dolárov (takmer 15 500 korún) na 12,85 dolárov (asi 257 korún).
Americký federálny energetický úrad odhaduje, že využívanie diód vyžarujúcich svetlo (LED) ušetria asi 90 percent nákladov na elektrinu za svietenie. Ak by všetky americké domácnosti tieto Vianoce prešli na LEDky, potom by sa ušetrilo asi 410 miliónov dolárov.
Šetrný prístup k životnému prostrediu znamená nahradiť jednorazové dekorácie, ako sú napríklad umelé reťaze, za ozdoby, ktoré si rodina dlhodobo schováva, alebo za prírodné ozdoby vyrobené zo šišiek, slamy, bambusu, vlny, dreva či organických produktov, ako jabĺčka či orechy.
Ani pod prírodným, ekologicky vyzdobeným stromčekom, by sa nemalo zabúdať na darčeky. Jack Kittredge z massachusettskej pobočky poľnohospodárskeho zväzu pestovateľov organických produktov hovorí, že spolu s manželkou dávajú darčeky vyrobené z toho, čo pestujú na svojej farme - napríklad vrkoče z cesnaku, sušené marhule či domáce víno.
A nech je darček akýkoľvek, nezabúdajte na šetrný prístup k životnému prostrediu ani pri jeho balení, dodávajú ekologicky uvedomelí aktivisti. Na to môžu poslúžiť noviny, opakovane použiteľné látkové vrecúška a dokonca aj nepoužívané mapy zo starých ciest.
Vianočný stromček pred Rockefellerovým centrom v New Yorku je vysoký 22 metrov a zdobí ho 30-tisíc šetriacich diód.
FOTO - TASR/AP