MADRID. Za posledných desať rokov našli v povodí rieky Mekong v juhovýchodnej Ázii niekoľko tisíc nových druhov fauny a flóry.
Vo svojej správe to uvádza Svetový fond na ochranu prírody, ktorý zároveň naliehavo vyzýva vlády krajín v oblasti Mekongu na spoločnú ochranu miestnej biodiverzity.
Povodie rieky Mekong, ktorá preteká Čínou, Vietnamom, Barmou, Thajskom, Kambodžou a Laosom, je ohrozený región s veľkou prírodnou rozmanitosťou, na ktorú „ľudia vyvíjajú bezprecedentný tlak," zdôrazňuje fond. „Takmer každá nová terénna štúdia prichádza s novými druhmi, ale dokumentovať ich znamená preteky s časom," upozornil Raoul Bain z Amerického múzea prírodných vied v New Yorku.
Fond doporučuje, aby hospodársky rozvoj a ochrana životného prostredia išli ruka v ruke v boji proti chudobe v oblasti, a tým sa zabezpečilo prežitie druhov aj ich prostredia.
Niektoré z nových druhov objavili na veľmi prekvapivých miestach. Napríklad o laoskej skalnej kryse (Laonastes aenigmamus) sa vedci domnievali, že vyhynula už pred 11 miliónmi rokov. Avšak nakoniec ju odborníci identifikovali na jednom z miestnych trhov s potravinami. Štrkáča Trimeresurus gumprechti zasa uvideli, ako sa plazí v reštaurácii v národnom parku Kacho Jaj v Thajsku.
Podľa správy okrem 519 druhov rastlín, 88 žiab, 46 jašteríc, 22 hadov, 15 cicavcov, štyroch vtákov a ďalších živočíchov počas desaťročného obdobia objavili aj tisíce nových druhov bezstavovcov, vrátane 88 pavúkov.
"Mekong zaujíma miesto na mape priorít na záchranu," vyhlásil Stuart Chapman, riaditeľ programu pre rieku Mekong pri WWF. "Nevieme, koľko toho zostáva v tomto regióne ešte objaviť", ale aj tie tisícky nových druhov dokazujú jeho prírodnú rozmanitosť. "Vedecký svet si až teraz uvedomuje to, o čom miestni obyvatelia vedia už stovky rokov," dodal.
Kambodžania púšťajú do rieky sumca mekonského, ktorý patrí medzi ohrozené živočíšne druhy.
FOTO - TASR/AFP