BRATISLAVA. Výskum sa týkal pavúkov snovačiek druhu Latrodectus hasselti. Nazývajú sa čierne vdovy pre zvyk samíc požierať po kopulácii samcov.
Robia to najmä vtedy, keď sú veľmi hladné, čo samcovi aspoň prináša vyššie šance na rozšírenie génov, keďže samica získa lepšiu kondíciu. Napokon samcov požierajú aj samice iných pavúkov a občas, naopak, zasa samce požierajú samice.
Aj pri samcoch týchto pavúkov je niečo za niečo. Veľké samce stretnutia zoči-voči vyhrávajú. Keď sa ale všetko zráta, malé vychádzajú ako desaťkrát lepší milovníci.
Príčiny sú najmä dve: menšie samce rýchlejšie pohlavne dospievajú a tiež sa rýchlejšie pohybujú.
Vedci nasimulovali v ohradách dva prípady súperenia samcov o párenie. Výsledok: menšie samce priviedli do druhého stavu desaťkrát viac samíc.
Dvorenie samcov trvá v priemere 50 minút, ak súperia o možnosť párenia (ak nesúperia a samec má možnosť sóla, až 4,5 hodiny).
Kopulácia trvá 6 až 31 minút, samce si ju zvyčajne odnesú aspoň zranením. Náskok malých pavúkov v pohlavnom dospievaní teda vyrovnáva ich telesný hendikep. Tieto výsledky však zvlášť neprekvapujú, podobné sa už skôr zistili pri komároch, muchách a chrobákoch.
V Journal of Evolutionary Biology objav online uverejnili Michael Kasumovic z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney a Maydianne Andradeová z Torontskej univerzity.
Autor: urb