V Los Angeles sa v túto nedeľu uskutočnil ďalší ročník prestížnej súťaže Video Game Awards. Už žiadna okrajová záležitosť: vyhlásenie cien bola pompézna akcia s množstvom hostí podobne ako ocenenie Oscarov. Vysielala sa naživo v televízii prostredníctvom Spike TV, sesterskej spoločnosti divízie Viacomu, MTV Networks.
Víťaz: bitka na ulici a virtuálny svet
Cenu za najlepší herný projekt si podľa predpokladov ukradol kontroverzný titul Grand Theft 4. Najjagavejšie ocenenie rozhodne nezískal za zrážanie ľudí, vulgárny slovník alebo strieľanie ľudí v meste Liberty City (inšpirované New Yorkom). Odborníkov zaujalo najmä veľké a otvorené mesto, ktorého sa môžete stať súčasťou.
Medzi ohodnotenými hrami sa objavilo viacero herných hitov tohto roku. Ocenenie za hru určenú pre platformu Playstation 3 získala jednoduchá plošinová hra LittleBigPlanet, ktorá umožňuje hráčom vytvárať vlastné svety. Cenu za Xbox 360 si odniesol akčný „hollywoodsky“ trhák Gears of War 2, v kategórii Nintendo Wii vyhrala logická hra Boom Blox, na ktorej sa dokonca podieľal aj Steven Spielberg.
Fanúšikov rýchlych kolies tento rok najviac zabavili divé naháňačky v Burnout Paradise, hráčov túžiacich po akcii dostalo Gears of War 2 a ako najlepšiu hru v kategórii RPG videli porotcovia mierne kontroverzný Fallout 3 – pokračovanie kultovej série hier o hrdinoch v postapokalyptickom svete.
Ocenenie za najlepšiu hudbu si odniesol hudobný titul Rock Band 2, v ktorej si okrem hrania na gitare, basovej gitare, bubnovania môžete zahrať aj vo svojej skupine s priateľmi z celého sveta. Najlepšie vyzeral epický, špionážny triler Metal Gear Solid 4 s bravúrne vytvorenými filmovými sekvenciami a dokonale prepracovaným scenárom. Medzi nezávislými hrami oslovilo najviac ľudí World of Goo.
Hráči sa už nechcú len pozerať, chcú príbeh
Aj víťazi súťaže Video Game Award ukazujú, ako veľmi sa herný priemysel mení. Technológia síce robí míľové kroky vpred, no hráči sa už nechcú len pozerať na pekné scény. Žiadajú aj zábavu, ktorá nebude príliš umelá.
Chcú dosiahnuť pohltenie vytvoreným svetom, zaujímavé myšlienky, niektoré herné situácie dokonca vzbudzovali v hráčoch rovnaké emócie ako pri filmoch.
Hry sa stávajú dospelejšími, oveľa viac dejovými a ponúkajú zážitok, ktorý vás chtiac-nechtiac núti rozmyslieť si, či pôjdete do kina na nový kasový trhák, alebo si prežijete ten vlastný, herný. A to aj napriek tomu, že v tento rok oproti minulým úradovali hlavne pokračovania predchádzajúcich titulov.
Hrateľnosť jednotlivých projektov sa stala omnoho komplexnejšia, rozširuje sa pole možností a činností, ktoré môžete počas hrania vykonávať. Stále častejšie sa začínajú presadzovať otvorené svety, kde si môžete v rámci možností robiť takmer čokoľvek a okolie reaguje na vaše činy.
Kvalitnejšie hry umožnilo aj rozšírenie novej generácie konzol Playstation 3 a Xbox 360. Hráči na bežných počítačoch síce môžu v konečnom dôsledku dosiahnuť ešte lepšiu hernú grafiku, štandardom sa však v tomto roku stalo, že musia v tom prípade do svojich miláčikov aj investovať nemalé peniaze.
Tipy na hry
Gears of War 2 – sci-fi akčná zábavná hra (1 750 Sk / 58,09 eura)
Metal Gear Solid 4: Guns of Patriots – špionážna hra, ktorú od konkurencie odlišuje výborne napísaný príbeh (1550 Sk / 51,45 eura)
Fallout 3 – skutočnú jadrovú vojnu zažiť nechceme, tá virtuálna však láka všetkých (od 1299 Sk / 43,12 eura)
GTA 4 – kontroverzný titul nielen o násilí v uliciach, zaujme aj svojou ľudskosťou (od 1299 Sk / 43,12 eura)