LONDÝN. Miniatúrne jemné vlákna dosiaľ najstaršej známej pavučiny na svete obsahuje kus jantáru nájdený na južnom pobreží Anglicka, informoval dnes britský vedec.
Nález starý 140 miliónov rokov dokazuje, že pavúky chytali korisť do pavučín už v ére dinosaurov, uviedol podľa agentúry AP paleobiológ z Oxfordskej univerzity Martin Brasier. Vlákna v jantári boli spojené v približne kruhovom obrazci známom ľuďom hádam po celom svete.
Jantár našiel amatérsky lovec fosílií pred asi dvoma rokmi. Mikroskop odhalil, že vnútri sú medzi skamenenými časťami rastlín a spálenej živice približne milimeter dlhé vlákna.
"Nie je to krásna, dokonalá pavučina," povedal paleobiológ Simon Braddy z Bristolskej univerzity. "Ale podľa všetkého to potvrdzuje, že pavúky spriadali kruhové pavučiny už v kriede," dodal.
Odborníci na pavúky sa domnievajú, že pavučiny vznikli ešte skôr, po ich jemných vláknach však zriedka zostane nejaká stopa. V jantári sa príležitostne nájdu ich kúsky, predošlý nález z Libanonu bol starý 130 miliónov rokov, uviedol Brasier.