BRATISLAVA.
"Často sa stáva, že deti v skutočnosti nevedia, s kým komunikujú na druhej strane a neraz si dohodnú aj osobné stretnutie," upozornila Stachová. Dodala, že sa potom môžu stretnúť s osobou, o ktorej si myslia, že ju poznajú prostredníctvom internetu, ale môže to byť niekto iný a mať rôzne úmysly.
Keď sa či už dieťa, alebo dospelý rozhodne stretnúť s niekým, s kým sa prostredníctvom internetu zoznámil, treba podľa Stachovej vždy o tom niekomu povedať. "Deti by to mali povedať v prvom rade rodičom, aj keď zverovať sa v tomto rodičom je pre ne problém," myslí si.
Ďalším problémom je podľa právničky zneužívanie osobných údajov. "Je potrebné si rozmyslieť, aké údaje o sebe zadávam do rôznych zoznamovacích portálov," upozornila s tým, že pozor si treba dávať nielen na zverejňovanie svojich a rodinných fotografií, ale aj informácií, ktoré o sebe dávame, kde bývame, čo robia naši rodiča, čo všetko doma máme.
V súvislosti s používaním internetu by sa podľa Stachovej nemalo zabúdať na prevenciu. "Treba si uvedomiť, že rodičia majú zodpovednosť a pokiaľ umožnia prístup dieťaťa k internetu, mali by stanoviť aj určité podmienky, za ktorých počítač môže využívať," vysvetlila.
Rodičia by tiež mali deti upozorniť, s akými ohrozeniami sa na internete môžu stretnúť a ako by sa im mali brániť. "Je veľmi veľa hrozieb, ktoré deti nevedia sami posúdiť alebo sa im nevedia brániť," dodala. Upozornila však, že väčšina detí vie, aké sú hrozby internetu, ale napriek tomu svoje správanie neupravia.