Lov a rozširujúci sa chov dobytka v peruánskych Andách spôsobujú, že miestny druh nandua pomaly vymiera: tradičný obyvateľ oblastí vysoko v horách, nandu Darwinov, nazývaný tu suri, je prinútení sťahovať sa do stále vyšších a nehostinných miest a príslušníkov tohto druhu je stále menej.
Nandu Darwinov (Pterocnemia pennata) má hnedé perie s bielymi škvrnami. Vysoký je 140 centimetrov a rovnako ako pštrosy stratil schopnosť lietať. Podobne ako jeho africký príbuzný dokáže behať rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu.
Podľa údajov, ktoré tento rok získal peruánsky národný inštitút pre prírodné zdroje (Inrena), sa len v Peru, v južných oblastiach Moquegua, Puno a Tacna, znížil počet týchto posvätných vtákov Inkov na 447 jedincov. Toto číslo jednoznačne znamená, že svedok vývoja andského pásma je na pokraji vyhynutia, upozornil koordinátor Inrena pre sčítanie nanduov Miguel Lleellish.
Aby bolo možné povedať, že sa populácia spamätala a je mimo nebezpečenstva, musela by mať aspoň 5000 vtákov, zdôrazňuje biológ.
Dosiahnuť to je možné, len ak sa zastaví nekontrolované šírenie dobytkárstva - v Andách je to predovšetkým chov lám a alpak, ktoré suriov núti hľadať útočisko v stále vyšších a drsnejších polohách.
Dôkazom, že predtým nanduovia obývali nižšie polohy, sú napríklad kresby, ktoré starí obyvatelia Ánd zanechali v jaskyniach, ktoré ležia v nadmorských výškach pod 4000 metrov. Tam už teraz po týchto vtáčích bežcov niet ani stopy.
Ďalší problém je, že obyvatelia oblastí vysoko v Andách, najchudobnejších v Peru, tieto vtáky lovia pre mäso a tuk a navyše kvôli výžive im kradnú aj vajcia. O tie sa rovnako ako u pštrosov stará samec.
Vedci bijú na poplach a volajú po účinných ochranárskych opatreniach, ktoré by nanduom zabezpečili priestor a pokojn na reprodukciu; a usilujú sa aj o vyškolenie obyvateľov, ktorí by sa sami stali strážcami a ochrancami prírody, teda a suriov.
Suri žije v horách vo výške nad 4000 metrov v Argentíne, Bolívii, Chile a Peru. Má zásadný význam pre zachovanie vzácnych pastvín v oblasti nazývanej puna - ide o najvyššie položené vyprahnuté časti And. Nandu je totiž rozsievačom plodov a semien.
Podľa Lleellisha sa predpokladá, že v Peru žijú tri poddruhy nandua Darwinovho. Je teda tiež potrebné urobiť genetický výskum a vtáky monitorovať.
Suri žije v juhoamerickej pune už 20 miliónov rokov a mal veľký význam pre kultúru Inkov - jeho perie slúžilo ako ozdoba pre vysoko postavených Inkov, ale používalo sa aj pri obradných rituáloch. Nandu je pre niektoré kmene aj súčasťou hviezdnej oblohy, konkrétne Plejád, v ktorých tieto kmene doteraz vidia jeho trojprstú nohu.
Mláďatá nandua Darwinovho.
FOTO - www.arthurgrosset.com