BRATISLAVA. Porovnať ponuky poskytovateľov internetu je prakticky nemožné. Kým vo veľkých mestách majú najatraktívnejšiu ponuku veľké firmy s dobre vybudovanou infraštruktúrou, na vidieku môžu excelovať malé lokálne firmy využívajúce bezdrôtové WiFi pásmo.
Niektoré ponuky sú skutočne výhodné, iné môžete preplatiť pre nevýhodnú viazanosť. Postup pri výbere pripojenia je však vždy rovnaký.
Od koho brať?
S internetom je to podobné, ako so službami mobilného operátora. Aby ste ho mohli používať, musíte byť v pokrytí infraštruktúry, ktorú poskytovateľ internetu používa. Môže ísť o rozvody káblovej televízie, optiku, telefónnu linku, sieť mobilného operátora či pokrytie bezdrôtovým WiFi signálom.
V prvých dvoch prípadoch vám dostupnosť služieb potvrdí Spoločenstvo vlastníkov bytov či obecná samospráva, lebo internet prestupuje do domácností cez kabeláž, ktorú inštalovali samotné firmy. Telefónne linky má pod palcom Slovak Telekom bez ohľadu na to, ktorého poskytovateľa internetu si zvolíte. O dostupnosti sa môžete informovať v miestnej pobočke.
Rovnaká situácia platí pre internet mobilných operátorov, čo preveria dostupnosť svojich služieb na digitálnej mape pokrytia. S bezdrôtovým WiFi internetom vám pomôže lokálna tlač. Nájdete tam ponuky miestnych poskytovateľov, ktorí dostupnosť preveria priamo na mieste.
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že internet cez pevné káblové vedenie je stabilnejší a menej poruchový, ako bezdrôtový – a to bez ohľadu na technológiu.
Aký objem dát a kedy?
Ak už viete, ktoré firmy pôsobia v mieste vášho bydliska, treba sa zamyslieť, na aký účel chcete internet používať. Ak si chcete iba e-mailovať alebo telefonovať so svojimi blízkymi, ktorí odišli do zahraničia, alebo počítate s občasným používaním, vystačíte si s niektorým z programov s obmedzeným objemom prenesených dát.
Pozor však na prekročenie objemu – operátori si zaň účtujú nevýhodné tarify. Niektoré programy obsahujú aj časové limity a sú nastavené tak, aby ste mali internet k dispozícii po návrate z práce a cez víkendy.
Na plnohodnotné využívanie internetu sú výhodnejšie programy bez objemových a časových obmedzení. Označujú sa slovkom „flatrate“ a prinášajú surfovanie do bezvedomia. Nezáleží na tom, koľko dát prenesiete a kedy internetujete – stále platíte rovnako. Ak používa internet viac členov domácnosti, ide o najrozumnejšie riešenie.
Akú rýchlosť voliť?
Éra pomalého internetu pomocou vytáčaných spojení je za nami, a tak sa rýchlosť internetu dnes uvádza najčastejšie v megabitoch. Aj jednomegabitové spojenie je dostatočne rýchle na to, aby ste mohli sledovať videá, televízne archívy, počúvať internetové rádiá alebo využívať služby telefonovania. Rýchlosť sa udáva samostatne v dvoch smeroch – k vám a od vás.
Poskytovatelia internetu však ponúkajú niekoľkonásobne rýchlejšie spojenia. Skúsenosti z minulosti im ukazujú, že nie všetci internetujú naraz a využívajú plnú rýchlosť svojich pripojení. Vzniká tu rezerva, ktorá umožňuje predať viac rýchlosti, koľko poskytovateľ internetu má.
Čo všetko k nemu treba?
Na prístup na internet stačí počítač, ktorý je vybavený USB portom alebo sieťovou kartou. Všetky zariadenia, ktoré sú potrebné na prepojenie počítača s internetom, vám dodá bezplatne alebo za poplatok poskytovateľ internetu.
Ak si chcete zaobstarať internet spolu s novým počítačom, je iba na vás, či sa rozhodnete pre jeho kúpu, alebo využijete niektorú z doplnkových ponúk poskytovateľov služieb. Formou splátkového systému a viazanosti sprostredkujú, aby ste do rúk dostali kompletné riešenie. Reklamácia však môže byť zložitejšia, ako keď si počítač kúpite v miestnej predajni. Ide o sprostredkovaný obchod, servis nezabezpečuje poskytovateľ internetu, ale jeho zmluvný partner.
Ktorý program si vybrať?
Všetci poskytovatelia internetu sa snažia akciami do popredia tlačiť program, ktorý je najuniverzálnejší a vyhovuje najširšej škále používateľov.
Ak si neviete poradiť, pomôže vám konzultácia s poskytovateľom služieb. Nikto z nich nechce, aby ste si vybrali službu, ktorú nepotrebujete. Každá negatívna reakcia znamená mínus.