SME

Oplatí sa posielať spam?

Vedcov z dvoch amerických výskumných ústavov zaujímalo, nakoľko je finančne výhodné rozosielať spam. Zahrali sa na zločincov.

Spam zaplavil internet. Stojí to však spamerom vôbec za to?Spam zaplavil internet. Stojí to však spamerom vôbec za to? (Zdroj: YOGMA /FLICKR.COM)

Aj vy sa niekedy čudujete, prečo je pre firmy stále výhodné posielať spam, keď vo vašom okolí nepoznáte nikoho, kto by naň klikol, alebo si dokonca niečo chcel objednať? Podľa výskumov však spam denne vynáša milióny dolárov.

Ako to teda v skutočnosti je? Túto otázku si položili vedci z Medzinárodného inštitútu informatiky v americkom Berkeley a z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Z vedcov sa stali spameri
Pre účely výskumu sa vedci nabúrali do už rozbehnutej siete na rozposielanie nevyžiadanej pošty a upravili ju tak, aby do e-mailov systém vkladal namiesto pôvodných odkazov tie, ktoré vytvorili vedci.

Rozposielali dva typy falošného spamu: prvý odkazoval na falošnú farmaceutickú stránku, ktorá ponúkala napríklad „zaručené“ výrobky na zlepšenie mužskej potencie alebo zväčšenie pohlavia. Druhý odkazoval na stránku s elektronickými pohľadnicami. Ľudia zvyknú e-pohľadnice posielať pri rôznych príležitostiach, mnoho z takýchto stránok sa však snaží infikovať počítač tak, aby sa z neho stalo ďalšie hniezdo rozposielania spamu. Používateľ pritom o chybe svojho počítača vôbec nemusí vedieť.

Z informatikov a výskumníkov sa teda stali spameri. Aby však nešlo o spamerov v pravom zmysle slova, falošná farmaceutická stránka vyhadzovala po odoslaní čísla platobnej karty chybovú hlášku. K autorom štúdie sa teda žiadne citlivé údaje nedostali. Stránka s e-pohľadnicami zase sledovala len to, či si niekto súbor s červom na svoj počítač stiahol a či ho aj spustil.

Väčší penis chcel len jeden
Pokus s e-pohľadnicami trval sedem dní. Čísla hovoria, že na nakazenie jedného počítača červom bolo treba rozoslať 265-tisíc e-mailov.

E-mailov s odkazov na farmaceutickú stránku poslal systém v priebehu 26 dní 350 miliónov.

Stránku si pozrelo 10 522 ľudí a len 28 z nich si chcelo zo stránky niečo objednať. Len jedna jediná objednávka bola na prípravok na zlepšenie mužskej potencie.

Po prepočítaní to znamená, že na získanie jednej objednávky musel systém rozoslať až 12,5 milióna e-mailov. Úspešnosť bola teda len 0,000 008 1 percenta. „Také nízke percento nemusí nevyhnutne znamenať aj nízky zisk,“ píšu výskumníci vo svojej štúdii.

Zarobiť sa dajú milióny
Za jeden deň si užívatelia zo stránky objednali tovar za priemerne sto dolárov. Výskumníci však priznali, že nimi nabúranú sieť využili len na 1,5 percenta a mohli teda reálne odosielať oveľa viac spamu. Podľa ich odhadov mohli zarobiť priemerne sedemtisíc dolárov denne a ich ročný výnos by mohol byť 3,5 milióna dolárov.

Problémom však je, že na vypočítanie zisku spamerov treba od ich výnosu odpočítať náklady. Tie mohli výskumníci len odhadnúť.

Bežného surfera napríklad rozosielanie niekoľkých e-mailov denne nič nestojí. Odoslať milióny e-mailov sa však bez poplatkov nedá. Informatici odhadli, že odoslanie 350 miliónov e-mailov môže stáť minimálne 25-tisíc dolárov. Ďalšie výdavky môžu okrem iného tvoriť aj poplatky za registráciu domény, internetový hosting a plat pre minimálne dvoch až troch kvalitných programátorov.

Vedci vo svojej štúdii tvrdia, že celkový zisk spamerov je teda skôr menší než „milióny a milióny dolárov denne“. Napriek tomu je to však podľa nich veľmi výnosný spôsob obživy. Nezabudli dodať, že iné spôsoby posielania spamu s iným obsahom by mohli mať úplne iný výsledok s iným ziskom.

Spam štatistiky
  • Na jednu objednávku farmaceutického prípravku treba poslať dvanásť miliónov mailov.
  • Na infikovanie jedného počítača treba 250–tisíc spamov.
  • Jeden z desiatich návštevníkov infikovanej stránky si dobrovoľne stiahne do počítača vírus.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu