SME

Zdravotné problémy spôsobené používaním počítača

Asi každý, kto pracuje dlhší čas na počítači, či už v práci alebo doma, bude mať skôr či neskôr zdravotné problémy. Bolesti chrbta, kolien a zápästí spolu s pálením očí patria medzi najčastejšie. (...)

Asi každý, kto pracuje dlhší čas na počítači, či už v práci alebo doma, bude mať skôr či neskôr zdravotné problémy. Bolesti chrbta, kolien a zápästí spolu s pálením očí patria medzi najčastejšie. Našťastie u väčšiny ľudí nie sú tieto problémy príliš vážne, ale rozhodne ich netreba podceňovať. Najlepším riešením je im predchádzať čo najskôr; aj vtedy, keď sa ešte žiadne neobjavili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto článku samozrejme nemáme priestor na rozobratie tejto témy, o ktorej sa už napísali tisíce strán odborných i menej odborných prác. Uvedieme len základné odporúčania a tí, ktorí sa chcú o príslušnej téme dozvedieť viac, tu nájdu príslušné linky.

SkryťVypnúť reklamu

Správne nastavený monitor

Pálenie očí, bolenie hlavy a v horších prípadoch aj praskanie cievok v oku (ani nehovoriac o zhoršovaní zraku) má na svedomí prevažne zle nastavený a umiestnený monitor. Základným údajom je takzvaná opakovacia frekvencia, čiže koľkokrát za sekundu sa obnoví obraz na monitore. Keď je príliš nízka, monitor bliká, a hoci to väčšina ľudí pri bežnej práci nevníma, oči to veľmi unavuje.

Táto frekvencia sa udáva v Hertzoch (Hz), zistiť ju môžete vo Windows NT/2000 na záložke "Nastavenia" ("Settings") vo vlastnostiach obrazovky (najrýchlejšie ich možno vyvolať kliknutím pravého tlačítka na plochu a zvolením "Vlastnosti"). Vo Windows 9x túto informáciu hľadajte na to istom mieste ale v pokročilých nastaveniach. Väčšina moderných monitorov ju taktiež zobrazuje v ovládacom menu (OSD).

SkryťVypnúť reklamu

Ako ergonomické minimum sa zvykne udávať 75 Hz, oplatí sa ale používať aspoň 85 a viac, najlepšie to najvyššie, čo váš monitor ešte pri danom rozlíšení zvládne. Staré monitory a grafické karty však neraz nezvládnu ani tých 75; ak je to aj váš prípad, mali by ste vážne začať uvažovať o výmene.

Správna poloha pri písaní

Bolesti chrbta, pliec, kĺbov a hlavne zápästí spôsobuje najmä nesprávna poloha pri písaní. O tom, ako správne sedieť a písať boli napísané celé knihy, ale základné pravidlá sú nasledovné:
* Dlane a prsty treba mať na klávesnici rovnobežne s predlaktím - na to pomáha hlavne ergonomická "rozlomená" klávesnica, i keď pohodlná bude asi iba pre tých, ktorí píšu všetkými desiatimi prstami.
* Horná hrana monitora by mala byť v úrovní očí a samotný monitor by nemal byť príliš blízko (odporúčaná vzdialenosť sa líši u rôznych autorov).
* Pri písaní by sa prsty nemali opierať o podložku (tá je len miestom na uloženie rúk počas prestávok v písaní), jednotlivé klávesy by sa mali dosahovať pohybom celého ramena, nie iba prstov.
* Používajte väčšie písmo, aby ste sa nemuseli pri čítaní nakláňať smerom k monitoru.
* Píšte jemne, neudierajte zbytočne do klávesov. Taktiež myš držte čo najvoľnejšie a majte ju blízko po ruke, najlepšie hneď vedľa klávesnice.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme základnou, ale asi najťažšie dodržiavateľnou radou, je stráviť pri počítači čo najmenej času a robiť čo najviac prestávok. Tie by sa mali optimálne vyplniť rôznymi cvikmi.

Najznámejším zdravotným problémom spojeným s písaním na klávesnici je RSI - Repetitive Strain Injury, čo možno voľne preložiť ako "Zranenia z opakujúcej sa námahy". To môže viesť od neznesiteľných bolestí rúk až k trvalej invalidite a neschopnosti sa hoci sám obliecť. Možných zdravotných komplikácií je však oveľa viac.

Veľmi prehľadný úvod k RSI a ako mu predchádzať nájdete na adrese www.engr.unl.edu/ee/eeshop/rsi.html. Množstvo zaujímavých informácií a linkov nájdete na nasledovných stránkach:

SkryťVypnúť reklamu

www.rsihelp.com/
www.tifaq.com/
http://ergonomics.org/
www.interface-analysis.com/ergoworld/office.htm

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
SkryťZatvoriť reklamu