SME

Zo sklíčok vybudoval impérium

Objav princípov ďalekohľadu bol jednou z kľúčových udalostí v histórii modernej vedy. Bol však len začiatkom dlhej cesty k dokonalejšiemu pozeraniu sa na veci malé i veľké, príliš blízke i príliš vzdialené. Jedným z účastníkov tejto cesty za poznaním bol

Značka, ktorú založil Carl Zeiss (dole) sa venovala a dodnes venuje aj fototechnike.Značka, ktorú založil Carl Zeiss (dole) sa venovala a dodnes venuje aj fototechnike. (Zdroj: WIKIMEDIA.ORG, DAVIDRICHERT.COM)

aj optik a neskôr i obchodník Carl Zeiss. Zomrel pred 120 rokmi.

Carl Zeiss sa narodil a vyrastal vo Weimare v dnešnom Nemecku a už odmalička ho priťahovala technika a prírodné vedy. Miloval matematiku i fyziku, na univerzite v Jene sa však venoval aj antropológii či skúmaniu kameňov. A samozrejme optike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zeissova dielnička

Po dokončení školy sa Zeiss rozhodol, že sa osamostatní. V roku 1846 si v Jene zakladá malú dielničku na výrobu šošoviek, no dariť sa mu začína až o rok neskôr. Carl sa vtedy rozhodne, že sa bude viac zaoberať výrobou vtedy módnych mikroskopov a do dielne priberá ďalších zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto výroby komplikovaných prístrojov však dáva prednosť relatívne jednoduchým - majú pozostávať len z jednej šošovky a sú určené najmä na použitie pri pitvách. Dielňa Carla Zeissa začína byť úspešná a vyhľadávaná a Zeissovi to roky stačí. Po nejakom čase ho však výroba jednoduchých zariadení už neuspokojuje, chce sa venovať zložitejším prístrojom.

V roku 1857 začína vyrábať mikroskopy, ktoré už pripomínajú tie dnešné. O štyri roky neskôr sú jeho prístroje vyhlásené za najlepšie vedecké zariadenia v Nemecku a Carl Zeiss za ne dostáva medailu na prestížnej celoštátnej výstave. Pre štyridsaťpäťročného Zeissa to je výborná reklama i výzva, aby svoju prácu priniesol širším masám.

Zázračný Abbe

Z malej dielničky sa medzičasom stala manufaktúra a Zeiss produkuje stále viac mikroskopov. Ako päťdesiatnik predá svoj tisíci mikroskop, no najmä stretáva fyzika Ernsta Abbeho. Práve on je osobou, ktorá z malého výrobcu „sklíčok“ urobí celosvetovú značku, ktorá dnes produkuje optiku napríklad aj pre mobilné telefóny, medicínske prístroje či digitálne zrkadlovky.

SkryťVypnúť reklamu

Vroku 1872 Abbe prichádza s teóriou tvorby obrazu, ktorá nakoniec vedie k radikálnemu vylepšeniu mikroskopov. Problémom však bolo, že Zeiss vďaka Abbemu vedel, ako urobiť lepšie mikroskopy, no nejestvovalo vhodné „sklo“, ktoré by sa dalo dostatočne upraviť a preukázalo, či Abbeho hypotéza má alebo nemá pravdu.

Známa firma

Dvojica však vtedy stretáva chemika Otta Schotta, vďaka ktorému dokážu vytvoriť nový typ „skla“. V roku 1884 trojica spolu s Zeissovým synom Roderichom zakladá firmu a o dva roky neskôr už produkujú nové šošovky. Tie vedú až k vytvoreniu nového typu optiky u mikroskopov, ktorá lepšie zápasí napríklad s chromatickou aberáciou, nepríjemnými farebnými okrajmi, ktoré sa na fotografiách občas vyskytnú na prechodoch medzi tmavým objektom a bledým pozadím.

SkryťVypnúť reklamu

Carl Zeiss však 3. decembra 1888 zomiera. Ale firma funguje ďalej, dokonca ešte lepšie ako za Carlovho života. Rok po Carlovej smrti Ernst Abbe zakladá nadáciu Carla Zeissa a tá sa dva roky nato stáva majiteľom všetkých Zeissových patentov. Začiatkom 20. storočia sa spoločnosť stáva jednou z najvýznamnejších spoločností, ktoré sa zaoberajú optikou.

Carl Zeiss

narodil sa 11. septembra 1816

v roku 1846 zakladá v Jene dielňu na výrobu šošoviek, firma sídli v Jene dodnes

v roku 1857 začína vyrábať mikroskopy

v roku 1866 začína spolupracovať s Ernstom Abbem

zomiera 3. decembra 1888

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu