SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Zo sklíčok vybudoval impérium

Objav princípov ďalekohľadu bol jednou z kľúčových udalostí v histórii modernej vedy. Bol však len začiatkom dlhej cesty k dokonalejšiemu pozeraniu sa na veci malé i veľké, príliš blízke i príliš vzdialené. Jedným z účastníkov tejto cesty za poznaním bol

Značka, ktorú založil Carl Zeiss (dole) sa venovala a dodnes venuje aj fototechnike.Značka, ktorú založil Carl Zeiss (dole) sa venovala a dodnes venuje aj fototechnike. (Zdroj: WIKIMEDIA.ORG, DAVIDRICHERT.COM)

aj optik a neskôr i obchodník Carl Zeiss. Zomrel pred 120 rokmi.

Carl Zeiss sa narodil a vyrastal vo Weimare v dnešnom Nemecku a už odmalička ho priťahovala technika a prírodné vedy. Miloval matematiku i fyziku, na univerzite v Jene sa však venoval aj antropológii či skúmaniu kameňov. A samozrejme optike.

Zeissova dielnička

Po dokončení školy sa Zeiss rozhodol, že sa osamostatní. V roku 1846 si v Jene zakladá malú dielničku na výrobu šošoviek, no dariť sa mu začína až o rok neskôr. Carl sa vtedy rozhodne, že sa bude viac zaoberať výrobou vtedy módnych mikroskopov a do dielne priberá ďalších zamestnancov.

Namiesto výroby komplikovaných prístrojov však dáva prednosť relatívne jednoduchým - majú pozostávať len z jednej šošovky a sú určené najmä na použitie pri pitvách. Dielňa Carla Zeissa začína byť úspešná a vyhľadávaná a Zeissovi to roky stačí. Po nejakom čase ho však výroba jednoduchých zariadení už neuspokojuje, chce sa venovať zložitejším prístrojom.

V roku 1857 začína vyrábať mikroskopy, ktoré už pripomínajú tie dnešné. O štyri roky neskôr sú jeho prístroje vyhlásené za najlepšie vedecké zariadenia v Nemecku a Carl Zeiss za ne dostáva medailu na prestížnej celoštátnej výstave. Pre štyridsaťpäťročného Zeissa to je výborná reklama i výzva, aby svoju prácu priniesol širším masám.

Zázračný Abbe

Z malej dielničky sa medzičasom stala manufaktúra a Zeiss produkuje stále viac mikroskopov. Ako päťdesiatnik predá svoj tisíci mikroskop, no najmä stretáva fyzika Ernsta Abbeho. Práve on je osobou, ktorá z malého výrobcu „sklíčok“ urobí celosvetovú značku, ktorá dnes produkuje optiku napríklad aj pre mobilné telefóny, medicínske prístroje či digitálne zrkadlovky.

Vroku 1872 Abbe prichádza s teóriou tvorby obrazu, ktorá nakoniec vedie k radikálnemu vylepšeniu mikroskopov. Problémom však bolo, že Zeiss vďaka Abbemu vedel, ako urobiť lepšie mikroskopy, no nejestvovalo vhodné „sklo“, ktoré by sa dalo dostatočne upraviť a preukázalo, či Abbeho hypotéza má alebo nemá pravdu.

Známa firma

Dvojica však vtedy stretáva chemika Otta Schotta, vďaka ktorému dokážu vytvoriť nový typ „skla“. V roku 1884 trojica spolu s Zeissovým synom Roderichom zakladá firmu a o dva roky neskôr už produkujú nové šošovky. Tie vedú až k vytvoreniu nového typu optiky u mikroskopov, ktorá lepšie zápasí napríklad s chromatickou aberáciou, nepríjemnými farebnými okrajmi, ktoré sa na fotografiách občas vyskytnú na prechodoch medzi tmavým objektom a bledým pozadím.

Carl Zeiss však 3. decembra 1888 zomiera. Ale firma funguje ďalej, dokonca ešte lepšie ako za Carlovho života. Rok po Carlovej smrti Ernst Abbe zakladá nadáciu Carla Zeissa a tá sa dva roky nato stáva majiteľom všetkých Zeissových patentov. Začiatkom 20. storočia sa spoločnosť stáva jednou z najvýznamnejších spoločností, ktoré sa zaoberajú optikou.

Carl Zeiss

narodil sa 11. septembra 1816

v roku 1846 zakladá v Jene dielňu na výrobu šošoviek, firma sídli v Jene dodnes

v roku 1857 začína vyrábať mikroskopy

v roku 1866 začína spolupracovať s Ernstom Abbem

zomiera 3. decembra 1888

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výkonný mozog nie vždy stačí.


8 h
Súťaž Podcast roka 2023.

Verejnosť môže hlasovať do 23. júna.


SME.sk 11 h
Mesiac Enceladus.

Mesiac s priemerom 504 km bol už v minulosti známy vodnými gejzírmi.


TASR 14 h
Ilustračné foto.

Za približne 27 rokov NASA pozorovala asi 800 javov.


TASR 17 h
SkryťZatvoriť reklamu