BRATISLAVA. V 14. storočí zahubil hľuzový a pľúcny mor spôsobený baktériou Yersinia pestis asi 34 miliónov Európanov a 16 miliónov Ázijcov.
Choroboplodné zárodky čiernej smrti vtedy prenášali blchy potkanov hnedých, Rattus norvegicus. Dnes sa z tejto trojkombinácie baktérie-blchy-potkany vynára nová hrozba.
Čao-čchin Čang z Národnej univerzity Čung-sing v Tchaj-peji (Taiwan) s kolegami zhrnul poznatky o baktériách rodu Bartonella. Od začiatku minulého desaťročia ich mikrobiológovia objavili vyše dvadsať druhov. Viaceré vyvolávajú vážne ľudské ochorenia, vrátane srdcových. Prenášačmi sú hlodavce.
Changov tím preskúmal 58 hlodavcov, z toho 53 potkanov hnedých, dve myši domové (Mus musculus) a tri potkany tmavé (Rattus rattus).
Baktérie Bartonella našli u šiestich, z toho piatich potkanov hnedých. Štyri prenášali druh Bartonella elizabethae, ktorý spôsobuje endokarditídu, srdcové ochorenie ľudí. Jeden potkan tmavý prenášal druh Bartonella tribocorum.
Bartonella grahamii zasa spôsobuje neuroretinídu, zápal sietnice a očného nervu. Vlastným prenášačom sú blchy - potkanie, hrabošie a džerbilie (stredoázijský hlodavec).
Nedávno objavený nový druh, Bartonella rochalimae, izolovali v USA z pacienta so zväčšenou slezinou, ktorý pricestoval z Južnej Ameriky. Nový druh s DNA blízkou Bartonella rochalimae teraz objavili aj na Taiwane.
Hoci vedci skúmali taiwanské potkany hnedé, tento druh je aj najväčším a najhojnejším európskym potkanom. Hygiena a verejné zdravotníctvo sú dnes síce oveľa rozvinutejšie ako v dobách čiernej smrti, no treba byť v strehu.
Chang s kolegami to napísali v časopise Journal of Medical Microbiology.