SME

Raketoplány štartujú medzi aligátormi

Je len jedno miesto na Zemi, odkiaľ vieme vyslať do vesmíru raketoplán. Strávili sme tam celý deň a nahliadli do zákulisia.

(Zdroj: ČTK/AP)

MYS CANAVERAL. Je len jedno miesto na Zemi, odkiaľ vieme vyslať do vesmíru raketoplán. Z toho istého miesta štartoval do vesmíru aj prvý americký kozmonaut, ale aj Neil Armstrong pri prvej ceste na Mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strávili sme jeden deň v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride a nahliadli do zákulisia amerického vesmírneho programu.

Kennedyho stredisko zaberá rozľahlé územie na ostrove blízko mesta Cape Canaveral a pracuje tu neuveriteľných trinásť tisíc ľudí. Miesto je paradoxne zároveň prírodnou rezerváciou a bežne tu uvidíte vzácne druhy vtákov, či aligátory.

SkryťVypnúť reklamu

Ako návštevníka vás najskôr posadia do autobusu a len presuny medzi najväčšími atrakciami zaberajú i dvadsať minút jazdy. Väčšinou pocestujete po komfortných a prázdnych diaľniciach, ktoré si tu sama pre seba vybudovala americká armáda.

Blízko zhorených rakiet, radšej ďaleko od funkčných

Jednou z prvých atrakcií je raketová záhrada , kde je odparkovaných tucet nosných rakiet a pristávacích modulov. Keďže rakety majú nepríjemný zvyk pri štarte zhorieť v atmosfére, vystavujú sa kusy, ktoré boli vyrobené, ale do vesmíru neleteli. Slúžili napríklad ako záložné zariadenia alebo boli pripravené pre misie, ktoré boli neskôr zrušené.

Autobus vás potom odvezie na pozorovaciu plošinu blízko štartovacej plošiny, odkiaľ vzlietajú do vesmíru raketoplány.

Blízko znamená v miestnom meradle aspoň dva-tri kilometre - v prípade havárie pri štarte má palivo rakety explozívnu silu menšej atómovej bomby a tak sú všetky dôležité zariadenia rozhádzané po ostrove v čo najväčšom odstupe.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si všetky správy z mysu Canaveral - kliknite tu.

Všetky články o kozmonautike nájdete v našej rubrike na veda.sme.sk - kliknite.

Cesta raketoplánu

Pri príprave na štart sa všetky raketoplány najskôr ocitnú v gigantickej montážnej hale, kde sa každá súčiastka kontroluje a spája s ostatnými.

Američania majú radi superlatívy a tak sa hneď dozviete, že je to najväčšia jednoposchodová budova na svete s najväčšou ručne maľovanou americkou vlajkou na svete a raketoplán z nej po opravách vychádza najväčšími dverami na svete.

Potom raketoplán pokračuje na špeciálnom transportéri po ceste pripomínajúcej nedbalo upravenú štrkovú dvojprúdovku . V skutočnosti má cesta špeciálne, niekoľko metrov hlboké základy, aby uniesla enormnú váhu raketoplánu, ale najmä nosnej rakety a jej paliva.

SkryťVypnúť reklamu

Bufet na konci Saturnu

Ak sa chcete pozrieť na nosnú raketu zblízka, v inom hangári nájdete odparkovaný Saturn, najväčšiu nosnú raketu na svete. Kým si ju pozriete celú, pochopíte, prečo musela NASA na druhom konci haly postaviť bufet a odpočiváreň.

Do rovnakej budovy bolo prenesené aj pôvodné veliteľské centrum, z ktorého bol riadený štart Apolla 11 smerom na mesiac. Na chvíľu sa tak môžete započúvať do autentickej atmosféry štartu misie zo Zeme.

Pred odchodom ešte nezabudnite na ďalšie atrakcie v návštevníckom centre. Nahliadnete do vnútra repliky raketoplánu alebo si môžete na vlastnej koži vyskúšať špičkový simulátor jeho štartu, vrátane štartovacej polohy takmer dolu hlavou a ohlušujúceho rachotu motorov.





SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu