SME

Francúzsky antropológ, etnológ Claude Lévi-Strauss sa dožíva 100 rokov

Spoločné princípy ľudského myslenia fundovane ukázal a dokázal ako jeden z prvých vedcov Claude Lévi-Strauss, ktorý sa v piatok ...

PARÍŽ. Spoločné princípy ľudského myslenia fundovane ukázal a dokázal ako jeden z prvých vedcov Claude Lévi-Strauss, ktorý sa v piatok 28. novembra dožíva 100 rokov.

Myslenie ľudí v kmeňovom spoločenstve napríklad v Južnej Amerike, Austrálii alebo Oceánii, nepokladá za primitívne, ale za odlišné. Preto uprednostňuje termín prírodné národy pred výrazom primitívne národy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzsko, no nepochybne aj Brazília a Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) budú 28. novembra oslavovať 100. výročie narodenia tohto antropológa, etnológa a filozofa.

SkryťVypnúť reklamu

Dielo jedného z najväčších mysliteľov 20. storočia presiahlo a presahuje hranice antropológie a zasahuje do sociálnych aj humanitných vied vo všeobecnosti, do filozofie, umeleckej sféry a kultúrneho diania.

"Claude Lévi-Strauss, jeden z najväčších intelektuálov 20. storočia, sa zblízka podieľal na činnosti UNESCO. Jeho dielo s humanistickým posolstvom rozvrátilo naše videnie sveta. Keďže sa zaujímal o všetky civilizácie, naučil nás, že mýty a kultúrna rozmanitosť sú komplexné a zároveň krehké.

Vďaka nemu vieme, že bohatstvo ľudstva spočíva v jeho rozmanitosti a schopnosti vždy uznať, že miesto prináleží aj druhému človeku. K tomuto posolstvu sa stále hlásime," uviedol generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuura v posolstve k 100. narodeninám Léviho-Straussa.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivity popredného predstaviteľa francúzskeho štrukturalizmu súvisiace s UNESCO sa spájajú s rokom 1949, keď sa zúčastnil na práci medzinárodnej komisie vedcov poverených napísaním prvej deklarácie tejto organizácie o rase. Deklarácia bola publikovaná v roku 1950. V tom istom roku ho UNESCO poverila zistením stavu sociálnych vied v Pakistane. O ďalší rok ako člen výboru expertov spolupracoval na vzniku Medzinárodnej rady pre sociálne vedy.

V rokoch 1952-1961 bol jej prvým generálnym tajomníkom. Dôležitým sa stal rok 1952, keď na žiadosť UNESCO napísal dielo Rasa a dejiny. Malo sa stať klasikou protirasistickej literatúry. V roku 1971 na žiadosť UNESCO pri otvorení Medzinárodného roku boja proti rasizmu Lévi-Strauss prečítal v sídle organizácie prednášku Rasa a kultúra. Jemne povedané, nezapadla do vtedajšej doktríny UNESCO a cesty organizácie i mysliteľa sa na niekoľko rokov rozišli. Do sídla UNESCO sa vrátil 16. novembra 2005, keď sa zúčastnil na oslave 60. výročia založenia UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý slávny mysliteľ si z dlhodobého pohľadu môže byť istý dvoma vecami: že zomrie a budú ho pokladať za nemoderného. Keď nastane prvá skutočnosť pred druhou, môže to považovať za šťastie." Tento výrok amerického antropológa Marshalla Sahlinsa odcitovala v tomto roku brazílska odborníčka na antropológiu Manuela Careirová da Cunha v denníku Folha da Sao Paulo. Dodala: "Claude Lévi-Strauss bude mať 28. novembra 100 rokov, čím sa získal čas, aby sa prišlo na tretiu možnosť: že ho niektorí budú pokladať za nemoderného, ale iní ho objavia pre seba ešte počas (jeho) života."

Človek, ktorý číta dielo Léviho-Straussa prvýkrát, objaví to, čo má každý deň priamo pred očami - existenciu spoločnosti. Pritom spoločnosť existuje aj v indiánskom kmeni v brazílskom štáte Mato Grosso, ako aj v každej priemyselne vyspelej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Pre štúdium antropológie alebo etnológie sa aj v súčasnosti rozhodnú mladí ľudia po prečítaní niektorej z kníh oslávenca.

Claude Lévi-Strauss sa narodil 28. novembra 1908 v Bruseli židovským rodičom pochádzajúcim z Alsaska. Stredoškolské štúdium absolvoval v Lýceu Jansona de Sailly v Paríži, v metropole na Seine vyštudoval právo, na Univerzite Sorbonne získal v roku 1948 doktorát z filozofie za prácu Rodinný a spoločenský život indiánskeho kmeňa Nambikwara.

Dva roky vyučoval na lýceách v Mont-de-Marsan a v Laone. Po tejto praxi ho vymenovali za člena univerzitnej misie v Brazílie, kde v rokoch 1935-1938 pôsobil ako profesor na univerzite v Sao Paole. V rokoch 1935-1939 organizoval a viedol niekľoko etnografických ciest do štátu Mato Grosso a do Amazónie, kde študoval miestne indiánske kmene.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do Francúzska ho pred druhou svetovou vojnou mobilizovali. Avšak v roku 1941 opustil Francúzsko. Na lodi sa viezol s jedným so zakladateľov francúzskeho surrealizmu Andrém Bretonom. V rokoch 1941-1945 žil v exile v USA, prednášal v New School for Social Research v New Yorku. Patril k spoluzakladateľom Slobodnej školy vysokých štúdií v New Yorku. V USA sa Lévi-Strauss stretol aj s poprednou osobnosťou lingvistiky Romanom Jacobsonom. Spoločné chvíle pre Francúza znamenali preniknutie do teórií modernej jazykovedy, najmä fonológie.

V roku 1944 Ministerstvo zahraničných vecí v Paríži zavolalo Léviho-Straussa do Francúzska. O rok sa do USA vrátil, aby na francúzskom veľvyslanectve pracoval ako radca pre kultúru. Už v roku 1948 sa vysokej funkcie vzdal, aby sa mohol plne venovať vedeckej činnosti. Od roku 1949 pracoval ako zástupca riaditeľa v Múzeu človeka v Paríži, už od roku 1950 pôsobil na École pratique des hautes études, kde viedol Katedru komparatistiky náboženstiev národov bez písomnosti. Potom v roku 1959 ho vymenovali za profesora na College de France, kde viedol Katedru sociálnej antropológie, a to od vymenovania až do odchodu do dôchodku v roku 1982. Zároveň riadil aj Laboratórium sociálnej antropológie, ktoré založil v roku 1960.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z hlavných predstaviteľov francúzskeho štrukturalizmu je od roku 1973 členom Francúzskej akadémie.

Je nositeľom viacerých ocenení, členom prestížnych zahraničných akadémií, inštitútov, držiteľom čestných doktorátov významných svetových univerzít - v Bruseli, Oxforde, Chicagu, Harvardskej, Jalskej, Johnsa Hopkinsa a ďalších.

V piatok 28. novembra 2008 si život a dielo oslávenca pripomenú v sídle UNESCO okrem už publikovaného mimoriadneho čísla časopisu Courrier de l'UNESCO (č.5, jún 2008) aj osobitným číslom časopisu Sciences Humaines, ďalej výstavou kníh, fotografií, archívnych materiálov a časopisov. Zaznejú zvukové záznamy, pozrieť si bude možné video nahrávky Léviho-Straussa zaznamenané v sídle organizácie.

Na College de France je na programe sympózium a prednášky expertov na antropológiu, etnológiu a filozofiu.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitný deň zažijú aj návštevníci Múzea Branly (Musée du quai Branly) v Paríži. Vstup bude voľný, každú hodinu budú prehliadky so sprievodcom, pričom dôraz sa položil na etnologický materiál, ktorý zakúpil, alebo priniesol počas svojho života Lévi-Strauss. Ide o približne 1500 predmetov. Premietať sa majú dokumentárne filmy, 100 osobností z oblasti umenia a vedy bude čítať úryvky z oslávencových diel, pripravená je výstava fotografií z rokov 1935-1939 z Brazílie.

Životné jubileum významného mysliteľa si pripomenulo aj Slovensko. Francúzsky inštitút v Bratislave 24. septembra 2008 usporiadal literárny večer s názvom Claude Lévi-Strauss: Štruktúry inšpirácie. Odpoveď na otázku, prečo je jeho myslenie inšpiratívne aj dnes, hľadali profesor Miroslav Marcelli a Martin Kanovský.

SkryťVypnúť reklamu

Z významných diel Léviho-Straussa: Rodinný a spoločenský život inidánskeho kmeňa Nambikwara, Štrukturálna antropológia, Smutné trópy, Elementárne štruktúry príbuzenských vzťahov, Rasa a dejiny, Divoké myslenie, Mýtus a význam, Totemizmus. Zoznam jeho diel je dlhší.

Lévi-Strauss je nositeľom mnohých francúzskych a zahraničných vyznamenaní, napríklad Veľkého kríža Čestnej légie, Južného kríža Brazílie, Radu Veľkého kríža za vedecké zásluhy Brazílie a ďalších.

Zdroje a viac na: academie-francaise.fr, unesco.org, quaibranly.fr, www.scienceshumaines.com/-0alevi-strauss-claude-0a_fr_12698.html, college-de-france.fr, lemonde.fr, litcentrum.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 560
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 078
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 908
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 608
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 352
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 344
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 170
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
SkryťZatvoriť reklamu